
Strupeno nadlogo odstranili gasilci
Po objavi našega prispevka o orjaškem deženu sredi Kranja se je vendarle našla rešitev za njegovo odstranitev. V torek so strupeno rastlino odstranili kranjski poklicni gasilci.
Kranj – Orjaški dežen, strupeno invazivno tujerodno rastlino, ki je še vedno nepojasnjeno zrasla na vrtičku Brede Bečan na Prešernovi ulici v starem delu Kranja, so v torek odstranili kranjski poklicni gasilci. Prispevek o strupeni rastlini in neuspešnem iskanju Bečanove nekoga, ki bi bil nevarno nadlogo usposobljen in pripravljen tudi odstraniti, ki smo ga v Gorenjskem glasu objavili pred tednom dni, je vzbudil veliko zanimanja, saj je orjaški dežen v zadnjih dneh postal že prava kranjska znamenitost, ki so jo mnogi želeli videti na lastne oči, na naše uredništvo pa so prihajali tudi predlogi, kako orjaški dežen varno odstraniti. Veseli smo, da se je rešitev za tegobe stanovalcev na Prešernovi ulici našla tudi po naši zaslugi, saj je bil le telefonski klic po objavi našega članka potreben, da so se kranjski gasilci in Bečanova dogovorili za odstranitev rastline. »Glede na neodzivnost drugih služb smo se gasilci v dogovoru s poveljnikom štaba Civilne zaščite Mestne občine Kranj Sašom Govekarjem odločili, da gospe Bečanovi pomagamo odstraniti orjaški dežen. Gasilci pač skušamo pomagati povsod, kjer lahko,« je razložil poveljnik operative v Javnem zavodu gasilsko reševalne službe Kranj Matej Kejžar.
Rešitev po treh tednih
»Več kot tri tedne smo neuspešno klicali na vse možne naslove, naj nam pomagajo ostraniti orjaški dežen, za kar je zaradi njegove strupenosti potrebna posebna zaščitna obleka, a so bili povsod na dopustu ali pa za to niso pristojni. Zato sem zelo vesela, da so se na članek v Gorenjskem glasu odzvali kranjski gasilci, ki so bili pripravljeni nevarno rastlino brezplačno odstraniti. Pa tudi če bo potrebno kaj plačati, samo da so jo vendarle odstranili,« je bila v torek, ko so gasilci poskrbeli za odstranitev orjaškega dežena z vrta v središču Kranja, zadovoljna Breda Bečan. Gasilci so tako že približno dva metra visoko rastlino, ki lahko zraste tudi do pet metrov, najprej pokosili, nato pa posuli s sodo bikarbono, ki je uporabna tudi kot gasilski prah. »Soda bikarbona se je na določenem plevelu že izkazala za zelo učinkovito, poleg tega pa je povsem neškodljiva za okolje,« je pojasnil Kejžar.
Semena kaljiva sedem let
Po besedah biologinje Sonje Rozman iz kranjske enote Zavoda RS za varstvo narave, ki si je ogledala orjaški dežen sredi Kranja, pa košnja strupene rastline še ne bo dovolj za trajno rešitev. »Da orjaški dežen izkoreniniš, je po izkušnjah iz Ljubljane potrebno tudi do tri leta prekopavanja zemlje, medtem ko je kaljivost njegovih semen celo do sedem let. V tem primeru pa je rastlina žal že obrodila semena,« je pojasnila. Kot smo izvedeli, nameravajo sedaj »okuženi« vrtiček zabetonirati, s čimer naj bi se orjaškega dežena trajno znebili. Rozmanova je še navedla, da v kranjskem zavodu za varstvo narave orjaškemu deženu doslej niso posvečali velike pozornosti, saj je na Gorenjskem zelo redek, edini znani primer je na Bledu, kjer pa ga menda lastnik ne namerava odstraniti, ker mu je rastlina všeč. »Večkrat nas sicer občani pokličejo, da imajo na vrtu orjaški dežen, a doslej se je še vedno izkazalo, da gre za navaden dežen, ki je v Sloveniji zelo razširjen in ni nevaren. Ta, v Kranju, pa je zagotovo orjaški dežen,« je razložila.