Opozorili na promet v Alpah

Organizacija Cipra Slovenija je tudi letos pripravila akcijo Ogenj v Alpah, pri čemer so letos izpostavili problem prometa.

Ljubljana – V okviru akcije Ogenj v Alpah so tokrat v ospredje postavili problem urbanega, še posebno pa tovornega prometa v Alpah. Z akcijo sicer drugo soboto v avgustu vsako leto že 23 let opozarjajo na probleme sodobnega časa, ki ogrožajo alpski prostor. »Tedaj ognji zagorijo na grebenih, vrhovih in dolinah Avstrije, Italije, Nemčije, Švice, Liechtensteina, Francije in Slovenije ter postanejo simbol varovanja Alp,« so poudarili pri Cipra Slovenija.

Aktivisti Cipre so letos opozarjali predvsem na naraščajoč tovorni tranzitni promet, nepravično cestninjenje ter probleme, ki jih prinaša netrajnostno usmerjen mestni promet. »Že več let opozarjamo na prometno zablodo, ki ji nekateri rečejo tudi slovenska prometna politika. Vsa opozorila strokovnjakov in nevladnih organizacij ob sprejemanju ključnih odločitev slovenske prometne politike so se žal izkazala za resnična. V tem tednu je postalo tudi uradno stališče, da Slovenija ne bo izpolnila obveznosti Kjotskega sporazuma in da nas bo v prihodnjih štirih letih to stalo skupno osemdeset milijonov evrov. Kot glavni razlog je minister za okolje navedel problem naraščajočega tranzitnega prometa,« so opozorili pri Cipra Slovenija in dodali, da smo v Sloveniji v zadnjih letih sprejeli precej napačnih odločitev, ki so glavni krivec za sedanje razmere. Med te uvrščajo pospešeno gradnjo slovenskih avtocest, uvedbo vinjet, nizke cestnine za tovornjake in zgolj navidezno gradnjo železnic. »Večina slovenskih mest nima izoblikovane prometne politike, kaj šele, da bi bila ta usmerjena trajnostno, gorski turistični kraji pa so prepuščeni sami sebi pri iskanju rešitev urejanja in umirjanja prometa v točkah povečanega obiska, kot so deli zavarovanih območjih in alpske doline,« še dodajajo pri Cipra Slovenija in na podlagi tega predlagajo vrsto ukrepov, ki bi lahko privedli do bolj trajnostno naravnane prometne politike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 14. november 2011 / 07:00

Novembra praznik Avsenikove glasbe

Pri Avsenikovih v Begunjah na Gorenjskem je november v znamenju dveh glasbenih dogodkov, posvečenih rojstnima dnevoma začetnikoma Avsenikove glasbe bratoma Slavku in Vilku Avseniku. V...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 16:53

Naj ji gre vse kakor po notah

Tadeja Kostov, mlada, obetavna in javno nastopajoča v okviru glasbenih šol in kulturnih domov na Gorenjskem, cilja na okušanje opernega sveta tudi v očeh tujine in v slogu nji ljube baročne glasbe.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 16:02

Na Joštu kraljevala pašta

Radovljiško Baročno dvorano so preplavili zvoki violine in operno petje z ruskim pridihom; kolesarje, pohodnike in ostale obiskovalce Svetega Jošta nad Kranjem pa so minuli vikend v skušnjavo spravlja...

Kultura / petek, 18. julij 2014 / 14:13

Uspešni, samo – svoji

Za kranjskim Prešernovim gledališčem je izjemno uspešna sezona, saj so v njej prejeli največ nagrad v svoji zgodovini. Na domačih in tujih festivalih je bil še posebej opazen avtorski projekt 25.671.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 17:00

Za vsako bolezen ena rož'ca raste

Tokrat smo Glasovi popotniki obiskali Rogaško Riviero, potem pa pot nadaljevali na Kozjansko. Spoznali smo Jelenov greben, okušali ročno pripravljeno slovensko čokolado in prisluhnili zgodbam brata Jo...

GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 15:00

Ne le tekmovalcev, vzgajal je tudi ljudi

Ravno v letu, ko Vaterpolska zveza Slovenije praznuje štiridesetletnico samostojnosti, je izšel zbornik Razvoj vaterpola v samostojni Sloveniji. Razmere v tem športu pa žal niso preveč praznične.