Predsednica Civilne iniciative Za zeleno dolino Črne Vida Romšak

V Črni nočejo asfaltne baze

Družba Calcit je del Peskokopa Črna oddala podjetju, ki je začelo postavljati asfaltno bazo. Ogorčeni krajani napovedujejo protestni shod in zaporo ceste, v Calcitu pa zatrjujejo, da imajo vsa potrebna dovoljenja.

Črna pri Kamniku – V krajevni skupnosti Črna se je oblikovala Civilna iniciativa Za zeleno dolino Črne z namenom opozoriti na nedovoljene aktivnosti, ki naj bi se odvijale v peskokopu v Črni. Po njihovem prepričanju peskokop obratuje brez potrebnih dovoljenj, v njem poteka postavitev asfaltne baze brez gradbenega dovoljenja, v peskokopu pa naj bi v zadnjih letih nastala tudi deponija odpadnega materiala podjetja Calcit. Civilna iniciativa, ki se je oblikovala pred dobrim mesecem, je v dveh dneh zbrala 136 podpisov krajanov.

Kot nam je povedala njena predsednica Vida Romšak, so krajani za načrte v zvezi z asfaltno bazo izvedeli po golem naključju. »Prejšnji lastnik Jelenko Radovanović je v peskokopu pesek v skladu z dovoljenji odkopaval dvajset let in z njim krajani nismo imeli nobenih težav. Ko pa se je upokojil, je zemljišče prodal Calcitu, ta pa je začel dovažati svoj odpadni material. Začelo se je čisto potiho. Nekega dne sem šla mimo na sprehod in sem videla več delovnih strojev. Misleč, da bodo območje uredili, sem delavce vprašala, kaj bodo delali, in takrat so mi priznali, da bodo uredili asfaltno bazo. Takrat pa smo začeli preverjati, ali je Calcit kot lastnik za to sploh pridobil kakšno dovoljenje,« nam je ogorčeno razložila Vida Romšak in nam pokazala kup dopisov, prijav inšpekcijam in odgovorov pristojnih institucij, na podlagi katerih krajani vztrajajo, da gre za početje brez vsakršnih dovoljenj.

Z Upravne enote Kamnik so jim sporočili, da gradbeno dovoljenje za dotično parcelo ni bilo izdano, ARSO jim je odgovoril, da okoljevarstveno dovoljenje za vnos umetno pripravljene zemljine ni bilo izdano, koncesija s prejšnjega lastnika ni bila prenesena na Calcit …

Krajani razmišljajo o zapori ceste

»Najbolj nas moti to, da lahko nekdo posluje mimo vseh pravil in tako ignorantsko do nas, krajanov. Asfaltna baza bo degradirala celotno dolino, razvrednotila vrednost nepremičnin, zmanjšala kakovost naših življenj, imela pa bo tudi močno negativen vpliv na okolje. Takšne dejavnosti res ne sodijo v okolje pod Veliko planino,« nam še pove Vida Romšak, ki pa jo kot prvo sosedo peskokopa skrbi tudi visoka deponija, ki je nastala z dovažanjem odpadnih zemljin, in z njo povezano morebitno plazenje območja.

Člani Civilne iniciative zahtevajo takojšnjo zaustavitev dovažanja materiala ter odstranitev vsega že deponiranega materiala, prenehanje aktivnosti postavitve asfaltne baze in zaprtje peskokopa ter sanacijo le-tega. Če ne bodo uslišani, napovedujejo protestne shode in zaporo ceste.

Calcit podrejen rudarski zakonodaji

Z vprašanji smo se obrnili tudi na Calcit. Kot nam je pojasnil direktor Matevž Kirn, v peskokopu Črna že deset let deponirajo t. i. kolač, ki nastaja kot stranski produkt pranja rude, uporablja pa se za nevtralizacijo zemljišč in je kot tak ekološko neoporečen. »Deponiranje se izvaja po rudarskem projektu kot del sanacije degradiranega območja, ki je nastalo zaradi odstranitve grušča. S kolačem zdaj skušamo nadomestiti odstranjeni pesek in na koncu formirati položnejšo brežino z vegetacijo. Koncesije za odkopavanje peska nismo obnovili, ker ga nimamo namena odkopavati. Smo pa lastniki parcele, ki je karakterizirana kot rudniški prostor. Torej ni kmetijsko ali gradbeno zemljišče, ampak zemljišče, podrejeno rudarski zakonodaji, ki predvideva za katerokoli gradnjo verificiran rudarski projekt, tudi za asfaltno bazo. V okviru rudarskega projekta, ki ga nadzira rudarski inšpektorat oz. pristojno ministrstvo (tudi za asfaltno bazo), so predvideni in upoštevani vsi predpisi, ki preprečujejo prekomerne vplive na okolje,« nam je povedal Kirn in dodal, da jim podjetje KG Asfalti, ki so mu dovolili postavitev mobilne asfaltne baze, jamči minimalne vplive na okolje ter da je poslovni interes obeh partnerjev povečati obseg poslovanja. »Morda bo nekdo iz civilne iniciative zaradi takšnih poslovnih potez dobil možnost zaposlitve na pragu svojega doma, kot se to dogaja v Stahovici,« še dodajajo v Calcitu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 21. maj 2013 / 07:00

Gorenjski glas, št. 40

Gorenjski glas, 21. maj 2013, št. 40

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 07:00

Uroševa deseta obletnica

Konec avgusta, natančneje 29. avgusta 2014, bodo na odru ljubljanskih Križank znova združili moči legendarni džezovski orkester Big Band RTV Slovenija z dirigentom Lojzetom Krajnčanom in slovenski...

Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 07:00

Alojzevih sedemdeset

Alojz Stražar je letos na oder Poletnega gledališča Studenec postavil veseloigro Veselica v dolini tihi. Mi smo ga pa tik pred premiero ujeli v fotografski objektiv ob ‘darilu’, ki ga je prejel ozi...

Razvedrilo / torek, 12. avgust 2014 / 10:42

Nova hiša, vnuk in vrnitev domov

Letošnje leto je za znano slovensko družino Bešter nekaj posebnega. »Zelo stresno, pa tudi zelo lepo,« pravi Nataša Bešter, ki jo večina pozna kot veliko ljubiteljico živali in kot voditeljico oddaje...

Kronika / torek, 12. avgust 2014 / 10:39

Vozili brez pravega počitka

V tritedenskem nadzoru poklicnih voznikov so mobilne enote finančne uprave odkrile kar 154 kršitev, kršiteljem pa izdale za 160 tisoč evrov plačilnih nalogov.

Kronika / torek, 12. avgust 2014 / 10:38

Sedanje vodstvo meni, da Iskratel ni bil oškodovan

Kranj – Sedanje vodstvo kranjskega Iskratela se je odzvalo na kazensko ovadbo zaradi lastninjenja Iskratela v letu 2009, o čemer smo poročali v pe­tek. Pojasnjujejo, da Gorenjska banka za 45 tisoč...