Priznali dve tretjini terjatev
Stečajni upravitelj loške gradbene družbe Tehnik Matjaž Nanut je od skupno 95 milijonov evrov prijavljenih terjatev priznal za 63,3 milijona evrov terjatev.
Škofja Loka – Od 95,1 milijona evrov terjatev, ki so jih upniki prijavili v stečajnem postopku Splošnega gradbenega podjetja Tehnik, je stečajni upravitelj Matjaž Nanut priznal 63,3 milijona evrov terjatev, 31,8 milijona evrov pa jih prereka, je razvidno s seznama preizkušenih terjatev, ki so ga minuli teden objavili na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Med priznanimi terjatvami je za 1,1 milijona evrov prednostnih, 9,5 milijona evrov navadnih in za 19,7 milijona evrov pogojnih terjatev. Za 33 milijonov evrov terjatev velja ločitvena pravica.
Med okoli petsto upniki so največ priznanih terjatev prijavili Družba za upravljanje terjatev bank (20,7 milijona evrov), Gorenjska banka (18,2 milijona evrov), Hypo Alpe Adria Bank (4,3 milijona evrov), NKBM (1,3 milijona evrov), NLB in Javna razsvetljava (po 1,2 milijona evrov) in Factor banka (1,1 milijona evrov). Med večje upnike sodi tudi podjetje Perina Radovljica, ki je prijavilo za 8,3 milijona evrov terjatev, a jih je stečajni upravitelj priznal le za milijon evrov. Stanovanjski sklad RS je prijavil 2,4 milijona evrov pogojne terjatve, ki pa jo Nanut v celoti prereka, saj je upnik aprila izjavil, da proti stečajnemu dolžniku ne bo uveljavljal nobenih zahtevkov, kot so pogodbena kazen zaradi zamude, penali, stroški odprave napak, zahtevki iz naslova nekvalitetno opravljenih del ali neizvedbe oziroma nedokončanja del.
Stečaj škofjeloškega Tehnika s 150 zaposlenimi, ki se je spopadal s hudimi finančnimi težavami, zaradi katerih so zastala tudi dela na že odprtih gradbiščih, je stekel 9. januarja letos. Kot izhaja iz rednega poročila stečajnega upravitelja, objavljenega konec julija na Ajpesovih spletnih straneh, se je do konca junija od unovčenja in upravljanja stečajne mase nabralo za skoraj 144 tisoč evrov prihodkov, v istem obdobju pa je nastalo za 167 tisoč evrov stroškov stečajnega postopka. V neunovčeno stečajno maso spadajo terjatve SGP Tehnika, nekatere izmed njih stečajni dolžnik uveljavlja izvensodno, nekatere prek prijav v stečajnih postopkih (pravnih in fizičnih oseb), nekatere pa z vložitvijo izvršb. Neunovčeno stečajno maso predstavljajo tudi vse Tehnikove nepremičnine, saj do njihovega unovčenja še ni prišlo. V stečajni masi so tudi še osnovna sredstva, drobni material, slike, terjatve in delnice, ki jih Nanutu tudi še ni uspelo unovčiti.
Višina stečajne mase sicer še ni znana, saj še vedno potekajo popisi in cenitve premoženja, ki ga je imel SGP Tehnik ob uvedbi stečaja. V neunovčeno stečajno maso sodita tudi stoodstotni delež v družbi MBD, ki izpolnjuje pogoje za stečaj, in 80-odstotni delež v družbi Perina, katere vrednost pa je neznana oz. nedoločena, saj bo odvisna predvsem od uspešnosti (ne)dokončanja projekta Kare H na Vurnikovem trgu v Radovljici, ugotavlja Nanut. Tehnik trenutno nastopa v približno dvestotih odprtih sodnih postopkih, od katerih pa se bodo nekateri najbrž ustavili zaradi priznanja prijavljenih terjatev.