Avgusta manj dežja, vročine pa ne bo
Gorenjska je bila v letošnjem juliju deležna nadpovprečne količine padavin, saj so namerili od 110 do 190 milimetrov padavin.
»V avgustu pričakujemo manj dežja in neviht kot v juliju, posebne vročine pa predvidoma ne bo. V prvi polovici meseca sicer lahko pričakujemo nekoliko višje temperature, ki bodo segale nad 30 stopinj Celzija, nato pa se bodo znova spustile,« so za avgust napovedali strokovnjaki iz Agencije RS za okolje.
Kranj – Po dokaj normalnih vremenskih razmerah v mesecu juniju so bile v juliju pogoste padavine po vsej Sloveniji. Zelo malo je bilo sončnih dni, temperature pa so se gibale blizu povprečnih julijskih vrednosti. »Glede na klimatske značilnosti meseca julija, je bilo letošnje julijsko vreme najbolj izstopajoče v slovenski Istri. Tam smo zabeležili rekordno veliko količino dežja in padavinskih dni ter rekordno nizko število ur trajanja sončnega obsevanja,« so nam sporočili iz Agencije RS za okolje. V Ratečah je bilo v juliju trideset odstotkov manj trajanja sončnega obsevanja v primerjavi s povprečjem obdobja 1991–2010, temperature pa so bile za 0,5 stopinje Celzija nižje od povprečja izmerjenih temperatur julija v preteklih letih.
V deževnem juliju je bilo le nekaj zaporednih sončnih dni sredi prve tretjine meseca in v dnevih od 15. do 20. julija. »Sončnega vremena je bilo najmanj na severozahodu države, kjer je sonce sijalo le od 60 do 70 odstotkov časa kot običajno. Najbolj so se dolgoletnemu povprečju približali na severovzhodu države,« so še sporočili.
Julij se letos ni izkazal kot najboljši kopalni mesec, saj so bile temperature nekaterih slovenskih rek v prvi polovici prenizke. Večina povprečnih dnevnih temperatur rek namreč ni presegla 18 stopinj Celzija. Tudi Bohinjsko jezero je imelo dokaj nizke temperature, kar je običajno v tem obdobju, medtem ko sta Blejsko jezero in morje privabljala kopalce z običajnimi temperaturami do 25 stopinj Celzija.