Pobuda za energetsko neodvisno Gorenjsko
Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije je na sedemindvajset občin alpsko-gorenjskega območja naslovilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti.
Kranj – Združenje, ki ima sedež v Kranju, je na naslove sedemindvajsetih občin z območja alpsko gorenjske regije oz. gornjega porečja Save, Sore, Soče z Idrijco in Kamniške Bistrice naslovilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti, katere glavni cilj je, da bi občine s tega območja do leta 2030 postale neodvisne na področju električne in toplotne energije, do leta 2040 pa še na prometnem področju. Kot sta v pobudo zapisala v. d. direktorja združenja Tomaž Terček in tajnik Božo Dukić, je izhodišče za prehod v energetsko neodvisno skupnost vedno večja možna raba trajnih in obnovljivih energetskih virov, s katerimi razpolaga alpsko gorenjska regija, pa tudi visok »račun«, ki ga plačuje Slovenija za nakup fosilnih energentov na tujem trgu. Po statističnih podatkih je lani na tujem kupila za 2,6 milijarde evrov tovrstnih energentov, kar predstavlja 7,5 odstotka bruto domačega proizvoda in 2,5-krat večji izdatek na prebivalca, kot je v drugih članicah Evropske unije. Veliko težja od energetske in toplotne bo prometna neodvisnost, ki jo bo mogoče doseči z uporabo vozil na električni pogon, z uveljavitvijo kolesarjenja ter z organizacijo javnega prevoza in z nakupom primernih mestnih vozil.
In kako si v združenju zamišljajo pot v energetsko neodvisno skupnost? Prvi korak naj bi bila odločitev občinskega oz. mestnega sveta o vključitvi v projekt in sklenitev pogodbe, naslednji korak ugotovitev potreb po posameznih energentih in virih dobaviteljev, nato naj bi pripravili projekte in poiskali investitorje za gradnjo objektov, ki bi bili potrebni za preskrbo z energenti. Združenje naj bi pri izvedbi sodelovalo z znanjem s področja rabe trajnih in obnovljivih energetskih virov, projektiranja in izvajanja projektov, organiziralo pa naj bi tudi službo za pridobivanje evropskih sredstev. Poleg Evropske unije naj bi denar za izvedbo projektov zagotovili še država in Eko sklad.
Združenje se je ob pripravi pobude občinam alpsko gorenjskega območja na povabilo deželne vlade v Celovcu seznanilo s projektom energetske neodvisnosti avstrijske Koroške, ki že zdaj z več kot 51-odstotnim deležem obnovljivih virov energije v celotni energiji zaseda vodilno mesto med avstrijskimi deželami.