Kako velikega soma je ujel?!
Avstrijski ribič je na začetku tedna iz Blejskega jezera potegnil 2,45 metra dolgega in okoli osemdeset kilogramov težkega soma.
Bled – Rekordnega ulova se je v torek razveselil Avstrijec z dolgoletno ribiško kariero, ki je iz Blejskega jezera potegnil 2,45 metra velikega in okoli osemdeset kilogramov težkega soma. Nekateri poznavalci pravijo, da gre lahko za znano žival, ki domuje v vodah pod hotelom Toplice in so jo potapljači, ki jo redno srečujejo, poimenovali Maks.
»Iz fotografije bi težko sklepali, ali gre res za slavnega Maksa,« pravi Krištof Cuderman, ribič z dolgoletno kariero in član upravnega odbora blejske ribiške družine. »Krape ločim med seboj in jih prepoznam, pri somih je to nekoliko težje. No, če ga ne bo več videti pod Toplicami, je bil Maks. Somi imajo namreč svoj teritorij, od koder predvsem ponoči odhajajo na lov in kamor se stalno vračajo.«
Kot pravi, gre za ribo, ki je glede na velikost stara štirideset do petdeset let. Na vprašanje, ali mu je kot dolgoletnemu ribiču žal zanjo, pa pravi: »Normalno, da mi je na določen način žal …, a vendarle: somi kot plenilci nam, ribičem, povzročajo kar nekaj škode. Po drugi strani pa so koristni, ker ubijajo bolne in poškodovane ribe. No, vsekakor glede na izkušnje mislim, da je takšnih somov, kakršnega je pred kratkim ulovil avstrijski ribič, v Blejskem jezeru še vsaj deset.« Kot še dodaja, je odločitev o tem, ali bo ribič plen vzel za trofejo ali ribo spustil nazaj v jezero, pri somih prepuščena vsakemu posamezniku. »Vsaka vrsta rib ima obdobje varstvene dobe, takrat je ribolov prepovedan, saj poteka drstitev. Zunaj tega obdobja obstajajo omejitve glede na velikost, kar pomeni, da je ribe, na primer soma, večjega od 70 centimetrov, dovoljeno upleniti, manjšega od te mere pa je treba nepoškodovanega spustiti nazaj v jezero. Izjema je pri krapih, kjer je primerke, težje od sedem kilogramov, treba nepoškodovane vrniti v jezero. Pri somih teh omejitev ni, zato je odločitev o tem, ali bodo ribo spustili nazaj v jezero, prepuščena ribičem samim. Iz izkušenj pa lahko povem, da se za trofeje pogosteje odločajo starejši ribiči. Mlajši več fotografiramo, ribolov pa jemljemo kot šport in užitek v naravi,« še pravi Cuderman.