
Po slovensko pri predsedniku Fischerju
Krščanska kulturna zveza prireja v Mladinskem centru na Rebrci/Rechberg že 35. Teden mladih umetnikov. V dveh skupinah sodeluje nad sto otrok. Sklepna prireditev bo jutri, 2. avgusta, ob 11. uri, ko bo na ogled tudi razstava izdelkov mladih umetnikov.
Sredi meseca je bilo na vrtu K&K centra v Šentjanžu/St. Johann v Rožu na Koroškem komaj dovolj prostora za vse, ki so hoteli čestitati koroški Slovenki Ani Blatnik, Miklavževi iz Bilčovsa/Ludmannsdorf, ki je prvega julija prevzela vodenje zveznega sveta na Dunaju. Koroška Slovenka je tako postala četrta politična osebnost v Avstriji in dodala nov člen v verigi uspešnih koroških Slovenk v deželni in državni politiki za Angeliko Mlinar, ki je bila izvoljena za zvezno in kasneje za evropsko poslanko, in Zalko Kuchling, ki je poslanka koroškega deželnega zbora. Ani so prišli čestitat številni znani koroški Slovenci, župani nekaterih koroških občin, saj zastopa zvezni svet tudi njihove interese, člani Socialdemokratske stranke Avstrije, v kateri opravlja pomembne dolžnosti, ter gostje iz Slovenije, med katerimi sta bila tudi predsednik državnega sveta Mitja Bervar in župan občine Jezersko Jurij Markič. Ana Blatnik je koroška političarka, ki zagovarja sodelovanje Slovenk in Slovencev v avstrijskih strankah, ki postajajo zaradi tega zagovorniki pravic manjšine, dialog, medsebojno spoštovanje in dosledno uporabo dvojezičnosti. Njeno politično vodilo so sprava, spominjanje in oblikovanje prihodnosti. Njena Miklavževa oziroma Ogrisova družina je med najbolj znanimi slovenskimi družinami na Koroškem. Med vojno so jo nacisti izselili in pobrali vse imetje. Po vojni kar nekaj časa niso smeli prestopiti praga svojega doma. Oče Hanzi je bil dolgoletni župan občine Bilčovs in deželni svetnik, Anin brat Hanzi pa vodi domačo gostilno.
Ana je bila ganjena zaradi sprejema. V pojočem rožanskem narečju je povedala, da postaja dvojezičnost povsod tam, kjer deluje, samoumevna. Na vratih svojega urada na Dunaju ima že dvojezični napis, prav tako pa je dvojezična vsa njena korespondenca. Še posebej je bila počaščena, ko jo je povabil na pogovor predsednik Republike Avstrije Heinz Fischer. Čeprav je vajena takih dogodkov, jo je preganjala trema. Predsednik jo je prosil, naj govori po slovensko, saj je to njen materin jezik in do njega ima pravico. Ana Blatnik je napovedala tesnejše sodelovanje avstrijskega zveznega sveta s slovenskim državnim svetom.