Za izbris do devet tisoč evrov
Na Upravni enoti Jesenice so doslej prejeli 163 zahtevkov izbrisanih za odškodnino. Odškodnina v povprečju znaša nekaj manj kot pet tisoč evrov.
»Samo mi in naše družine vemo, kako smo vse to preživeli. Vem, da so še veliko hujši primeri od mojega, da so nekatere družine razpadle zaradi tega. Nekateri se leta in leta niso videli … Se je kdo vprašal, kako je tem ljudem? Dokler nisem dobila državljanstva, nisem šla nikamor iz Slovenije. Svojih staršev, brata in sestre nisem videla štiri leta in pol. Mojega otroka so spoznali, ko je bil star pet let. A je to človeško? Hudo je bilo. Res je bilo hudo. Meni se je zgodila krivica ...« (Ena od izbrisanih v knjigi Zgodbe izbrisanih prebivalcev)
Jesenice – Na upravnih enotah so pred dobrim mesecem dni začeli zbirati vloge izbrisanih za odškodnine. Upravičenci za vsak mesec izbrisa iz registra stalnega prebivalstva lahko prejmejo po 50 evrov. Na ministrstvu za notranje zadeve pričakujejo okrog 12 tisoč vlog, za odškodnine pa naj bi namenili okrog 130 milijonov evrov. Tudi upravne enote na Gorenjskem vloge že sprejemajo in pozanimali smo se na Upravni enoti Jesenice, koliko so jih prejeli doslej in kako potekajo postopki. Marta Kavčič nam je pojasnila, da so do prejšnjega četrtka prejeli 163 zahtevkov za povračilo škode zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva. Izdali so tudi že 37 odločb, a nobena še ni pravnomočna. Tako za zdaj še niso izplačali nobene odškodnine, upravičenci jih lahko na transakcijskem računu pričakujejo trideseti dan po pravnomočnosti odločbe. In kako visoke so odškodnine v jeseniškem primeru? »V do sedaj izdanih odločbah znaša odškodnina v povprečju 4884 evrov. Najnižja odškodnina znaša 1900 evrov in najvišja devet tisoč evrov,« je pojasnila Kavčičeva. A država bo odškodnine plačala v obrokih, in sicer v največ petih letih. Prvi obrok bodo upravičenci – če ne bo zapletov pri vročanju in pritožb – prejeli v začetku septembra letos.
Izbrisani imajo sicer tri leta časa, da vložijo zahtevek za odškodnino. Če menijo, da je odškodnina petdeset evrov za mesec izbrisa prenizka, pa lahko vložijo tožbo na sodišče. A tudi sodno določena odškodnina na koncu ne sme preseči trikratnega zneska odškodnine, do katere bi bili upravičeni v upravnem postopku.