
Mirno vojaki spite večno spanje
Fotografije iz albuma družina Reš
Album družine Reš v Gorenjskem muzeju hranimo od leta 2002. Takrat nam ga je podarila gospa Martina Verčič s Kokrice pri Kranju. Album je našla na podstrehi svoje hiše na Kokrici, ki jo je leta 1957 kupila od Katarine Reš. Družina Reš je v tem času stanovala v hotelu Jelen v Kranju, ki ga je nekaj časa vodil tudi Maks Reš. V album z usnjenimi platnicami je fotografije najverjetneje začel vlagati Maks Reš. Živel je v Mengšu, Domžalah, Celju, Dolenjskih Toplicah, Rogaški Slatini, Kranju in drugih krajih po Sloveniji. Preživljal se je z različnimi poklici: kot oficir, računovodja, gostinec in hotelir. Od mladosti pa je bil zapisan gledališču. Nastopal je v vseh krajih, kjer je živel, med drugim tudi v igralskih skupinah med prvo svetovno vojno.
Album z več kot 350 fotografijami dokumentira življenjsko zgodbo družine, ki je začela nastajati že pred prvo svetovno vojno in se s fotografijami v albumu končuje v petdesetih letih 20. stoletja. Fotografije pa nam povedo še mnogo več. Srečujemo se z bojišči prve svetovne vojne, z družabnim življenjem mladih takoj po vojni, z meščanskim načinom življenja in z gledališko dejavnostjo v Kranju ter drugih slovenskih mestih med obema vojnama. Fotografije iz albuma dokumentirajo življenje družine, kateri je življenje v tridesetih letih 20. stoletja minevalo med domom in domačim mestom. Rojstvo, poroka in smrt kot trije mejniki v življenju posameznika so njegovo družino iz vsakdanjika postavili v okolico in v sorodstveno mrežo, ki sta od družine pričakovali določena dejanja.
Da nam je uspelo dokumentirati fotografije, ki se nanašajo na Kranj in čas prve svetovne vojne, smo hvaležni Dragu Rešu, sinu Maksa in Katarine, njihovim sorodnikom iz Kranja ter Tomažu Budkoviču, odličnemu poznavalcu prve svetovne vojne.