Maksu Rešu je bilo dano, da je svojo življenjsko sopotnico lahko izbral sam. Spoznal jo je v Celovcu pred prvo svetovno vojno. Ta dogodek je dobil posebno mesto tudi v družinskem albumu. / (Gorenjski muzej)

Mirno vojaki spite večno spanje

Fotografije iz albuma družina Reš

Album družine Reš v Gorenjskem muzeju hranimo od leta 2002. Takrat nam ga je podarila gospa Martina Verčič s Kokrice pri Kranju. Album je našla na podstrehi svoje hiše na Kokrici, ki jo je leta 1957 kupila od Katarine Reš. Družina Reš je v tem času stanovala v hotelu Jelen v Kranju, ki ga je nekaj časa vodil tudi Maks Reš. V album z usnjenimi platnicami je fotografije najverjetneje začel vlagati Maks Reš. Živel je v Mengšu, Domžalah, Celju, Dolenjskih Toplicah, Rogaški Slatini, Kranju in drugih krajih po Sloveniji. Preživljal se je z različnimi poklici: kot oficir, računovodja, gostinec in hotelir. Od mladosti pa je bil zapisan gledališču. Nastopal je v vseh krajih, kjer je živel, med drugim tudi v igralskih skupinah med prvo svetovno vojno.

Album z več kot 350 fotografijami dokumentira življenjsko zgodbo družine, ki je začela nastajati že pred prvo svetovno vojno in se s fotografijami v albumu končuje v petdesetih letih 20. stoletja. Fotografije pa nam povedo še mnogo več. Srečujemo se z bojišči prve svetovne vojne, z družabnim življenjem mladih takoj po vojni, z meščanskim načinom življenja in z gledališko dejavnostjo v Kranju ter drugih slovenskih mestih med obema vojnama. Fotografije iz albuma dokumentirajo življenje družine, kateri je življenje v tridesetih letih 20. stoletja minevalo med domom in domačim mestom. Rojstvo, poroka in smrt kot trije mejniki v življenju posameznika so njegovo družino iz vsakdanjika postavili v okolico in v sorodstveno mrežo, ki sta od družine pričakovali določena dejanja.

Da nam je uspelo dokumentirati fotografije, ki se nanašajo na Kranj in čas prve svetovne vojne, smo hvaležni Dragu Rešu, sinu Maksa in Katarine, njihovim sorodnikom iz Kranja ter Tomažu Budkoviču, odličnemu poznavalcu prve svetovne vojne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 21. julij 2008 / 07:00

Dobro jutro na kopališčih

Minuli teden smo ekipo oddaje Dobro jutro, Slovenija ujeli na kranjskem kopališču.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Nina v duetu z Goranom

Nina Pušlar je pred kratkim javnosti predstavila novo skladbo z naslovom Slečeno srce, ki jo je odpela tudi v oddaji Spet doma.

Prosti čas / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Piramida je poseben izziv

Skupina Tangels je ta čas zaposlena s promoviranjem singla Life goes up ter pripravo novih demo posnetkov za naslednjo skladbo in album, že nekaj časa pa jo lahko spremljamo tudi v oddaji Piramida, ki...

Kultura / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Dobre popotnice za naprej

Glasbena šola Škofja Loka je praznovala svojo 60-letnico. Njen izjemen napredek v zadnjih desetih letih smo lahko zaznali tudi v bogatem programu na torkovem slavnostnem koncertu.

Kultura / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Iz družinskega albuma

V preddverju Sokolskega doma so na ogled dela akademskega slikarja Jurija Kalana.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. november 2009 / 07:00

Prva plačila za hribovska območja

Ljubljana - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo do konca tega tedna izdala 38 tisoč odločb o plačilih za hribovska in druga območja z omejenimi možnostmi za kmetijs...