Maksu Rešu je bilo dano, da je svojo življenjsko sopotnico lahko izbral sam. Spoznal jo je v Celovcu pred prvo svetovno vojno. Ta dogodek je dobil posebno mesto tudi v družinskem albumu. / (Gorenjski muzej)

Mirno vojaki spite večno spanje

Fotografije iz albuma družina Reš

Album družine Reš v Gorenjskem muzeju hranimo od leta 2002. Takrat nam ga je podarila gospa Martina Verčič s Kokrice pri Kranju. Album je našla na podstrehi svoje hiše na Kokrici, ki jo je leta 1957 kupila od Katarine Reš. Družina Reš je v tem času stanovala v hotelu Jelen v Kranju, ki ga je nekaj časa vodil tudi Maks Reš. V album z usnjenimi platnicami je fotografije najverjetneje začel vlagati Maks Reš. Živel je v Mengšu, Domžalah, Celju, Dolenjskih Toplicah, Rogaški Slatini, Kranju in drugih krajih po Sloveniji. Preživljal se je z različnimi poklici: kot oficir, računovodja, gostinec in hotelir. Od mladosti pa je bil zapisan gledališču. Nastopal je v vseh krajih, kjer je živel, med drugim tudi v igralskih skupinah med prvo svetovno vojno.

Album z več kot 350 fotografijami dokumentira življenjsko zgodbo družine, ki je začela nastajati že pred prvo svetovno vojno in se s fotografijami v albumu končuje v petdesetih letih 20. stoletja. Fotografije pa nam povedo še mnogo več. Srečujemo se z bojišči prve svetovne vojne, z družabnim življenjem mladih takoj po vojni, z meščanskim načinom življenja in z gledališko dejavnostjo v Kranju ter drugih slovenskih mestih med obema vojnama. Fotografije iz albuma dokumentirajo življenje družine, kateri je življenje v tridesetih letih 20. stoletja minevalo med domom in domačim mestom. Rojstvo, poroka in smrt kot trije mejniki v življenju posameznika so njegovo družino iz vsakdanjika postavili v okolico in v sorodstveno mrežo, ki sta od družine pričakovali določena dejanja.

Da nam je uspelo dokumentirati fotografije, ki se nanašajo na Kranj in čas prve svetovne vojne, smo hvaležni Dragu Rešu, sinu Maksa in Katarine, njihovim sorodnikom iz Kranja ter Tomažu Budkoviču, odličnemu poznavalcu prve svetovne vojne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 22. maj 2007 / 07:00

Ko je res pretirano

Današnji članek pripoveduje o dokončni vzdržljivostni tekmi, ki se je za tekmovalca v triatlonu končala precej dramatično. Kje so meje človeške vzdržljivosti in kakšne situacije in pritiske zdrži tren...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Noč čarovnic

Škofja Loka - V Sloveniji se vse bolj uveljavlja noč čarovnic oziroma halloween, praznik, ki izhaja iz starega keltskega običaja, komercialno vrednost, podobno kot valentinovo, pa so mu da...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Gorenjci ne tvegajo

V Hypo Alpe-Adria-Bank ugotavljajo, da Gorenjci niso pripravljeni veliko tvegati in da radi varčujejo v banki.

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Nova vzajemna sklada

Kranj - Raiffeisen Banka, ki poleg domačega sklada Skala (v upravljanju Krekove družbe) trži že dvajset investicijskih skladov Raiffeisen Capital Management, je 1. oktobra začela tržiti nov...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Zgodovinski dosežki v Acroniju

Po dvomesečnih težavah z reorganizacijo Slovenske industrije jekla in prilagajanju ruski skupini Koks pripravljajo nove projekte. Acroni je dosegel zgodovinske rezultate, konfliktov z državo ni.

Škofja Loka / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Doma s kar štirimi odličji

Škofjeloški namiznoteniški igralki Mateja Pintar in Andreja Dolinar sta si na evropskem prvenstvu za invalide v Kranjski Gori skupaj priborili kar štiri odličja.