Bodite pozorni: za prehod meje s Hrvaško še vedno potrebujete osebno izkaznico ali potni list! / Foto: Tina Dokl

Osebna izkaznica je potekla, kaj pa zdaj

Pred potovanjem v tujino pravočasno preverite, ali imate ustrezen dokument in ali je veljaven. Pod določenimi pogoji ga sicer dobite v enem dnevu, a vas bo to stalo živcev in denarja.

Kranj – Marsikomu se je že zgodilo, da se je na dopust zunaj Slovenije sicer pripravil, le na osebni izkaznici ali potnem listu je pozabil preveriti rok veljavnosti. Načelnik Upravne enote (UE) Kranj Emil Trontelj je povedal, kako je sploh možno v enem dnevu dobiti nov osebni dokument, ker je obstoječi pretekel: »Sprejem urgentne vloge na upravni enoti, potrditev izdelave v Cetisu in vročitev izdelanega dokumenta na UE Celje v istem dnevu se lahko zagotovi le, če je bila vloga vložena in potrjena najkasneje do 11. ure. V primeru, da je izdelava osebnega dokumenta resnično nujna iz upravičenih razlogov, kot so zdravljenje, bolezen oziroma smrt ožjega družinskega člana, nujni službeni opravki …, lahko upravni organ na podlagi ustreznega zahtevka stranke odobri tudi vročitev izdelanega dokumenta direktno pri podjetju Cetis.« Cene prioritetno izdelanih osebnih dokumentov so višje, na primer: običajna cena osebne izkaznice za polnoletno osebo je 18,77 evra, za prioritetno izdelano pa 28,28 evra. Običajna cena potnega lista za polnoletno osebo je 42,05 evra, za prioritetno izdelan potni list pa 56,10 evra.

Izguba osebnega dokumenta v tujini

»Če ostanete brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini, se lahko obrnete na najbližje diplomatsko konzularno predstavništvo Republike Slovenije. Za prihod domov vam bodo izdali potni list za vrnitev, vlogi za izdajo potnega lista za vrnitev je treba priložiti dve fotografiji. Zakon o potnih listinah določa, da mora organ, pristojen za kontrolo prehajanja čez državno mejo, državljanu, ki nima veljavne potne listine, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, dovoliti prihod v državo – takrat, kadar ostanete brez potovalnega dokumenta v eni od sosednjih držav. Če z dokumentom skrbno ravnate, pa ostanete brez njega v okoliščinah, ki jih sami niste mogli preprečiti, kot je rop, je priporočljivo, da to takoj prijavite tudi najbližji policijski postaji, ki izda ustrezno potrdilo o prijavi,« svetuje Emil Trontelj.

Če državljan izgubi potni list v tujini in pogrešitve ni mogoče naznaniti takoj, mora to storiti čim prej, najkasneje pa v osmih dneh po prihodu v Slovenijo, na katerikoli upravni enoti, hkrati pa lahko že poda vlogo za nov potni list. Prijava na policijski postaji ne zadošča, opustitev naznanitve pa je dejanje, ki lahko privede do zlorabe dokumenta in identitete. Hkrati je to prekršek, za katerega je predpisana globa od petdeset do dvesto evrov za osebno izkaznico in od 125 do štiristo evrov za potni list. »Pogrešitev, izguba ali tatvina potnega lista lahko povzroči številne nevšečnosti in ne nazadnje tudi finančne posledice, zato ga ne puščajte na nezavarovanih mestih, npr. v avtomobilih,« je še opozoril načelnik Upravne enote Kranj.

Prehodi mej v EU

Državljanom EU ob prehodu meje med državami šengenskega območja, ker ni mejnih kontrol, ni treba pokazati osebne izkaznice ali potnega lista. »Še vedno pa je priporočljivo, da s seboj vzamete potni list ali osebno izkaznico, s katerim lahko po potrebi dokažete svojo istovetnost. Države šengenskega območja lahko sprejmejo nacionalne predpise, s katerimi lahko od oseb, ki so na njihovem ozemlju, zahtevajo, da imajo pri sebi osebni dokument; vozniško dovoljenje, poštne, bančne ali davčne izkaznice niso veljavni potovalni dokumenti ali dokazila o istovetnosti!« je še izpostavil Emil Trontelj in dodal, da v izogib čakalnim vrstam in gneči na UE osebni dokument zamenjate pred potekom veljavnosti: »Ker je število vlog na UE v času počitnic povečano, opozarjamo, da je možno, da se podaljša tudi čakalna doba za izdelavo osebnega dokumenta, ki je sedaj sedem delovnih dni.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / nedelja, 16. maj 2021 / 12:48

V soboto 292 okužb z novim koronavirusom, sedemdnevno povprečje rahlo naraslo

Ljubljana – V soboto so ob 2471 opravljenih PCR testih potrdili 292 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je bil enak kot dan prej, to je 11,8-odstoten. V bolnišnicah se je zdravilo 408 cov...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 15. februar 2018 / 22:37

»Vprašajte se, katera so vaša močna področja ...«

Nekdanji dijak Gimnazije Jesenice dr. Andrej Skumavc, ki danes dela kot razvojni inženir v SIJ Acroni Jesenice, je devetošolcem o pravilni izbiri srednje šole dejal: »Vprašajte najprej sebe, katera so...

Kranj / četrtek, 15. februar 2018 / 22:33

Previsoke vrednosti ponudb

Kranjska občina je za nadaljevanje projekta Gorki, v katerem načrtuje gradnjo komunalnega omrežja Britof - Predoslje in Mlaka, dobila šest ponudb, a so predrage, zato bo objavila nov razpis.

Rekreacija / četrtek, 15. februar 2018 / 22:29

Skrbijo za tekaške smučine

Tek na smučeh je te dni dobrodošla rekreacija, da so proge pripravljene tudi v dolini, pa marsikje poskrbijo člani Športnega društva Dražgoše.

Medvode / četrtek, 15. februar 2018 / 22:25

Stavka, ki je iztirila rdeči režim

To je naslov knjige Slavka Kmetiča in Gašperja Blažiča, ki sta jo predstavila v Medvodah.

Šport / četrtek, 15. februar 2018 / 22:00

Srebrna medalja za Jakova Faka

Sedmi dan olimpijskih iger v Pjongčangu smo se tudi Slovenci razveselili prvega odličja, saj je biatlonec Jakov Fak osvojil srebrno medaljo.