V znamenju nogometa
Svetovno nogometno prvenstvo v Braziliji je odlična priložnost, da izvemo kaj več o tej državi, ki ni le nogometna velesila, velika je tudi v drugih ozirih. O nogometu pa še to: ste vedeli, da je ta igra tudi »metakomunikacija«?
Brazilija ni le nogometna velesila
Federativna republika Brazilija je največja in najbolj naseljena država v Južni Ameriki. Sega od Atlantika na vzhodu do Andov na zahodu, na jugu meji na Argentino, Urugvaj, Paragvaj in Bolivijo, na zahodu na Peru in Kolumbijo, na severu na Venezuelo, Gvajano, Surinam in Francosko Gvajano. Ime je dobila po listnatem drevesu bražiljka (Caesalpinia brasiliensis), ki daje les za rdeče barvilo. Brazilija je tudi kmetijska velesila, v njej pa najdemo tako ekstenzivno kmetijska področja kot deževne pragozdove. Že leta 1500 je postala portugalska kolonija, neodvisna država je od 1822. Razdeljena je na 26 zveznih držav in en zvezni okraj, vsi ti pa so združeni v pet velikih regij. Po površini (8.514.877 kv. km) je peta država na svetu, šteje skoraj 200 milijonov prebivalcev. Prebivalstvo je mlado. Največ je starih med 15 in 64 let (66,9 %), sledijo pa jim otroci do 14 let (26,7 %), najmanj je ljudi nad 65 let (6,4 %). Povprečna starost je 28,6 leta, 88,6 odstotka ljudi, starih nad 15 let, je pismenih. Letni prirastek prebivalstva je 1,2 odstotka. Urbanizacija je 86-odstotna, kar pomeni, da večina prebivalcev živi v mestih. Največ je belcev (53,7 odstotka), nekaj manj je mulatov (38,5 odstotka), ostali prebivalci so črnci, Japonci, Arabci, Amerindi … S HIV-om je okuženih 0,6 odstotka ljudi. Po veri je največ katoličanov (73,6 odstotka), manj je protestantov (15,4 odstotka), ostali so animisti, pripadniki kultov Bantu/vudu idr. Uradni in najbolj razširjen jezik je portugalščina, nekaj jih govori tudi španščino, nemščino, italijanščino, japonščino, angleščino. Najbolj znano velemesto je Rio de Janeiro, največje Sao Paulo, uradna prestolnica je Brasilia. Je predsedniška republika, sedanja predsednica je Dilma Vana Rousseff. Sodi v skupino najhitreje rastočih ekonomij na planetu BRICS (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska, Južna Afrika), brazilski BDP naj bi 2012 znašal več kot dva bilijona USD (osmi na svetu), na prebivalca pa 14 tisoč USD (74. na svetu). Poleg vsega navedenega sta za Brazilce glavni stvari na tem svetu nogomet in samba. (Vir: Wikipedija)
Nogomet kot metakomunikacija
Kaj pomeni ta čudna formulacija? To, da nogomet ni le nogometna igra, ampak opravlja še druge družbene funkcije. Ena od njih je poenotenje nacije. Dr. Gregor Starc s Fakultete za šport razlaga, zakaj so tekme državnih reprezentanc prežete z nacionalnimi čustvi. »Na teh tekmah navijači ene reprezentance dobijo priložnost, da se spravijo na skupni imenovalec z vsemi drugimi pripadniki nacije in do tu je vse v redu. Če zmagajo, se skupaj veselijo, če izgubijo, jih povezuje skupno razočaranje in tolažba, da je izgubljena le ena bitka. Težava nastane takrat, ko navijači izgubijo uvid, da se navidezna 'vojna' odvija na igrišču, in ne na tribunah.« Igralci na igrišču ne igrajo le nogometa, v njihovem početju gre za nekaj več. »Pri nogometni tekmi gre za igro, ki jo je antropolog Gregory Bateson označil za paradoks. Bateson pravi, da je igranje metakomunikacija – igralci ne delajo tistega, kar se navijačem zdi, da delajo. Ne borijo se torej kot nacija proti naciji, čeprav nekateri navijači to vidijo kot mednacionalni spopad. Igralci so med seboj mnogo manj sovražni (zelo pogosto so celo dobri prijatelji), kot si to predstavljajo navijači, ko kričijo: 'Tooo, zlomi mu nogo!'« V nogometu pride do izraza tudi množična psihologija. Že utemeljitelj psihologije množic Gustave Le Bon je ugotovil, da se ljudje v množici obnašamo drugače kot posamično. Množica zmanjšuje razsodnost posameznika; ko se ta zlije s kolektivom, se njegova osebna odgovornost zmanjša. Hkrati gre za posebna doživetja, ki niso zmeraj negativna. Eden od navijačev: »Ko navijam, se čutim na neki način povezan s tekmovalci. To je stvar navijaške kulture – občutek, ko zmaguje 'tvoja' ekipa, je neverjetno dober. Vsekakor si vesel, nasmejan in dobre volje. Mar ni to eno izmed bistev življenja – da smo nasmejani in srečni? Zato se splača navijati in potrpeti tudi takrat, ko naše ekipe ne zmagujejo.« (Vir: MMC RTV SLO)
Pele o brazilski reprezentanci
»Prvič v zgodovini brazilskega nogometa ima reprezentanca precej boljšo obrambo kot napad. Vsi branilci delujejo res organizirano. Take obrambe še nikoli nismo imeli. Upam, da bomo tudi na sredini igrišča in v napadu odlični. Neymar bi lahko postal glavni zvezdnik tega prvenstva.« To je že pred začetkom prvenstva izjavil legendarni Edson Arantes do Nascimento Pele, eden izmed najboljših nogometašev vseh časov. Zdaj se bo pokazalo, ali je imel prav?