Vlada vzela in vrnila
Vlada, ki je prejšnji teden ministrstvu za izobraževanje odvzela 80 milijonov evrov, se je ta teden premislila in 70 milijonov evrov vrnila. Ustavno sodišče v sredo o ustavni pritožbi Janeza Janše.
Vroče zaradi visokega šolstva
Zadnji teden se je zelo iskrilo na relaciji kabineta predsednice vlade Alenke Bratušek in ministra za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala. Vlada je namreč prejšnji teden iz postavk ministrstva za izobraževanje vzela 80 milijonov evrov, s katerimi naj bi pokrili financiranje javne gospodarske službe v železniškem in avtobusnem prometu, po protestu ministra Pikala, ki je bil prejšnji teden na dopustu v Južni Ameriki, pa je kasneje vrnila 70 milijonov evrov. Minister Pikalo in rektorji vseh štirih javnih univerz so ta teden družno protestirali, ker je visoko šolstvo po prerazporeditvi še vedno ostalo brez načrtovanih 7,6 milijona evrov. Pikalo je bil ogorčen, da se sredi leta, ko je pol denarja že porabljenega, vzame sedem milijonov evrov oz. tri odstotke, kar je po njegovem neodgovorno, zato tako kot rektorji pričakuje, da jim bo vlada vrnila odvzeta sredstva. Minister je še poudaril, da je visoko šolstvo med najbolj finančno podhranjenimi, saj se od leta 2011 znižujejo sredstva za to področje. Na izrečene kritike se je že naslednji dan ostro odzval kabinet predsednice vlade in Pikala ter rektorje obtožil, da so nedostojno manipulirali z dejstvi. »Minister Pikalo kot član vlade v vsem času reševanja subvencioniranih prevozov dijakov in študentov ni predlagal nobene druge alternative, kje in koliko sredstev bi lahko vzeli, ampak si je v času reševanja problematike vzel dopust. Rektor Univerze na Primorskem dr. Marušič zamolči številne očitke v javnosti o finančnem izčrpavanju Univerze na Primorskem v času njegovega mandata. Rektor Univerze v Ljubljani gospod Svetlik, sicer strankarski kolega ministra Pikala, na novinarski konferenci ne razkrije, da ima univerza oziroma njene članice, ki jo vodi, v vrednostnih papirjih naložb na zadnji dan lanskega leta v višini več milijonov evrov, ki razvoju znanosti zagotovo tam ne prinašajo dodane vrednosti.,« so zapisali v sporočilu javnosti. Dodali so, da bi bilo koristneje, če bi se minister in rektorji namesto na novinarski konferenci dobili na sestanku in našli ukrepe proti fiktivnim vpisom, ki izobraževalni sistem stanejo 50 milijonov evrov.
Mercator izposloval reprogram posojil
Skupina Mercator, banke upnice in lizingodajalci pa so ta teden podpisali celovito pogodbeno dokumentacijo za izvedbo finančnega prestrukturiranja skupine, s tem pa je zagotovljena dolgoročna finančna stabilnost družbe, so sporočili iz Mercatorja. Predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič je ob podpisu pogodbene dokumentacije poudaril, da so banke in lizingodajalci s pristopom k dogovoru o finančnem prestrukturiranju jasno izrazili podporo skupini Mercator ter potrdili, da je družba z doseženim reprogramom sposobna v celoti izvesti začrtano strategijo izboljšanja poslovanja po samostojnem scenariju. Finančno prestrukturiranje obstoječega dolga in finančnega najema sledi načrtovani shemi odplačevanja, podaljšani za vse sodelujoče najmanj do marca 2020. Poleg ostalih stvari so usklajena poplačila s pričakovanim denarnim tokom, zagotovljena večja likvidnost in višja stopnja investicij v dejavnost skupine Mercator. Omenjeni dogovor je po mnenju poznavalcev močno zožil manevrski prostor hrvaškega Agrokorja, ki prevzema Mercatorja ne bo mogel odplačati z morebitno prodajo Mercatorjevih terjatev oziroma prodajo (in ponovnim najemom) njegovih nepremičnin. Nad njimi imajo namreč sedaj banke hipoteke, ki pa jih najbrž ne bodo umaknile, dokler Mercator ne poplača vseh posojil.
Ustavni sodniki o Janševi pritožbi
Ustavno sodišče je v sredo obravnavalo ustavno pritožbo prvaka SDS Janeza Janše zoper sodbo v zadevi Patria, po kateri mora za dve leti v zapor. Sodišče odločitve še ni sprejelo, je pa Janšev odvetnik Franci Matoz še isti dan na vrhovno sodišče vložil tudi zahtevo za varstvo zakonitosti, kar so sicer vsi pričakovali še pred vložitvijo ustavne pritožbe. Vrhovno sodišče, če ugotovi utemeljenost zahteve, lahko pravnomočno sodbo spremeni, jo v celoti oziroma delno razveljavi ter zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona. Janša je sicer je medtem že prejel poziv na prestajanje zaporne kazni, ki ga je objavil tudi na svojem profilu na Twitterju. Iz poziva izhaja, da se mora v zaporu zglasiti 20. junija.