
Jubilej loške enciklopedije
V Sokolskem domu so predstavili jubilejno, že šestdeseto izdajo Loških razgledov, letnega domoznanskega zbornika, ki zaradi vsebinskega bogastva in strokovne širine prispevkov upravičeno velja za pravo loško enciklopedijo.
Škofja Loka – Loški razgledi so domoznanski zbornik z najdaljšo neprekinjeno tradicijo izhajanja na Slovenskem. Pobudo zanje je dalo Muzejsko društvo Škofja Loka, ki jih izdaja že od leta 1954 – prav posebno mesto glavnega pobudnika zaseda dr. Branko Berčič, ki je bil v začetku polnih devetnajst let tudi njihov urednik. Razgledi enkrat letno prinašajo izvirne znanstvene, poljudnoznanstvene in leposlovne prispevke s področja zgodovinopisja, geografije, narodopisja, naravoslovja, gospodarstva, kulture in družbenega dogajanja v občini Škofja Loka v preteklosti in sedanjosti. Njihovi avtorji so poleg ljubiteljskih raziskovalcev tudi številni priznani in uveljavljeni strokovnjaki iz različnih področij raziskovalnega dela. Zaradi bogate vsebine predstavljajo Loški razgledi pravo loško enciklopedijo in so nepogrešljivi vir za strokovnjake in ljubiteljske bralce.
Jubilejno številko Loških razgledov so svečano – kot se za šestdeseti letnik spodobi – predstavili v Sokolskem domu. Po uvodnem nagovoru predsednika Muzejskega društva Aleksandra Igličarja in župana Mihe Ješeta je prispevke jubilejne izdaje podrobneje predstavila urednica Judita Šega, avtor Gašper Cerkovnik pa je spregovoril o svojem besedilu, ki z različnih znanstveno-zgodovinskih perspektiv priča o treh korih romarske cerkve v Crngrobu.
Poleg dnevnika v mnogočem prelomnega leta 1941 dr. Pavleta Blaznika, sicer enega izmed najpomembnejših raziskovalcev škofjeloške preteklosti, jubilejna številka na 430 straneh ponuja strokovne ter poljudnoznanstvene članke mnogih družboslovnih področij. Z zgodovinskega stališča so zanimivi prispevki o prvih prejemnikih kraljeve zemlje na Kranjskem, o plemičih iz Sore, župnijski cerkvi sv. Jakoba, o dekliškem šolstvu v 19. stoletju ter o usnjarstvu na Loškem. Predstavljeni so občinski nagrajenci, projekti nekaterih šol, na pregleden način pa so izpostavljeni tudi najvidnejši dogodki preteklega leta ter pomembne osebnosti, ki so zaznamovale loško regijo: med drugimi Luka Dolinar, Tone Mlakar, France Slana, Tone Logonder, Tine Debeljak, Branko Berčič, Angel Kralj, Jože Albreht, Zdravko Krvina in Boris Strel.
Loški razgledi tako s svojo kakovostjo besedil in obsegom tematik tudi po šestdesetih letih ostajajo enkratna domoznanska zbirka, živa, zgoščena zakladnica znanja in življenja samega na Škofjeloškem. Enciklopedija, ki se je z digitalizacijo v letu 2008 še toliko bolj vpisala med nadčasne dokumente zgodovinskega spomina.