Hank in Laura Vlug: »Čudovita pokrajina in pestra narava sta tisto najboljše v Sloveniji – poleg prijaznih ljudi in odlične hrane, seveda.« / Foto: Tina Dokl

Po treh desetletjih spet našla stare prijatelje

Nizozemca Henk in Laura Vlug sta se po 35 letih vrnila v Radovljico, kjer sta nekoč preživljala poletne počitnice, in poiskala prijatelje iz otroštva.

»Poznate morda Primoža Boleta? Janeza Mavca? Fojža Zormana?« sta v začetku poletja v centru Radovljice mimoidoče spraševala dva nizozemska turista, zakonca Laura in Henk Vlug, ki sta po petintridesetih letih skušala poiskati prijatelje iz otroštva. Ni prav dolgo trajalo, ko sta jih našla, v gostilni Avguštin so ju napotili v Kavarno Kino, ki jo vodita Primoževa sin in snaha. Presenečenje in veselje ob snidenju je bilo nepopisno.

Henk je na počitnice v Radovljico prvič prišel leta 1954, ko je bil star osem let. »Oče, ki je bil zaposlen na železnici, je v zgodnjih petdesetih potoval skozi vso Jugoslavijo. Ob vrnitvi je šel skozi Lesce, kjer je srečal gospoda Legata in se z njim spoprijateljil. Naslednje leto je prišel z družino – z mojo mamo, sestro in menoj – pri Legatovih povprašal za dober penzion in po priporočilu šli k Zormanovim v Radovljico, kamor smo potem na poletne počitnice hodili več kot deset let,« pripoveduje Vlug, sicer znanstvenik etimolog, ki po vsem svetu proučuje žuželke.

»Prijetno mesto z lepim kopališčem,« se Radovljice spominja Henk. »Prišli smo z vlakom, ki se je ustavil na Jesenicah, in prestopili na vlak za Lesce. Od tam smo šli v Radovljico peš.«

In tudi na dopustu ogromno pešačili, se spomni. »Vsako leto smo šli peš iz Radovljice na Sv. Peter nad Begunjami pa na Begunjščico in vsako nedeljo prav tako peš na Bled na kosilo. Jedli smo dunajske zrezke in obvezne kremšnite za poobedek, seveda.«

Počitnice so trajale tri tedne. »Vse otroke svojih let sem poznal, družili smo se na kopališču pa tudi sicer. Bilo je nepozabno.«

Ko se jima je z ženo Lauro rodil prvi sin, sta bila zadnjič v Sloveniji. Potem je šlo življenje svojo pot – družina, kariera, potovanja po vsem svetu … »Imamo tudi hiško v Provansi in logično je bilo, da smo počitnice preživljali tam. A ko sta nama otroka letos za darilo organizirala kratek dopust v Benetkah, sva si rekla: tako blizu Slovenije sva, da morava še na kratek obisk v Radovljico.«

In sta šla, poiskala stare prijatelje in ostala več kot dva tedna. »Vsa ta leta smo bili v mislih s Slovenijo, Radovljico. Spremljali smo osamosvojitev, na olimpijskih igrah navijali za vaše športnike … Seveda se je v 35 letih, kar nas ni bilo, veliko spremenilo. Nekoč si lahko s čisto vsake ulice v mestu videl gore; zdaj to ni več mogoče. Pa razgled s Svetega Petra – prav presunilo me je, ko sem videl, kako sredi čudovite radovljiške kotline prevladuje velika, siva tovarna … ampak tako verjetno mora bili, čas gre naprej. Tudi nizozemska se je spremenila.«

A narava ostaja lepa, pravita, in središče Radovljice je zdaj, ko je prenovljeno, še veliko privlačnejše, kot ga imata v spominu. Tokrat sta si celo prvič ogledala cerkev. Verjameta, da zdaj ne bo več preteklo veliko časa, da se naslednjič vrneta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Ponosni na domoljubno dejanje

Jana in Matej Demšar, Žgajnarjeva z Zaprevala, sta ponosna, da je njuna domačija julija leta 1991 nekaj dni gostila "glavni štab", ki je vodil osamosvojitev Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / sreda, 30. maj 2012 / 07:00

Očistili so jezero

Jezersko - Zaradi velike količine naplavin je bil normalen pretok v Planšarskem jezeru na Jezerskem že nekaj časa onemogočen. Na občini so se zato pred kratkim odločili za čiščen...

Gospodarstvo / sreda, 30. maj 2012 / 07:00

Po zimski izgubi čebel še slaba pašna sezona

Kranj - »Leto 2012 nam, čebelarjem, doslej ni bilo naklonjeno,« so v oceno dosedanje pašne sezone zapisali v Čebelarski zvezi Slovenije in nanizali nekaj dejstev. Prvoaprilska in...

Kronika / sreda, 30. maj 2012 / 07:00

Izkušen alpinist zdrsnil v Kramarjevi steni

Storžič - V nedeljo popoldne se je med plezanjem po Kramarjevi steni v Storžiču smrtno ponesrečil 47-letni Janko Meglič, član Gorske reševalne službe Tržič (GRS). »Po naši...

Kronika / sreda, 30. maj 2012 / 07:00

Na Storžiču kurijo vejevje pod nadzorom

Kranj - Številne občane je danes zaskrbel dim, ki se širi s pobočja Storžiča, zato kranjski regijski center za obveščanje že vse dopoldne prejema klice na številko 112. Kot so pr...

Škofja Loka / sreda, 30. maj 2012 / 07:00

Podjetniški teden zaokrožili z nagradami

Škofja Loka - S podjetniško tržnico (na 65 stojnicah) se je v soboto v Škofji Loki končal teden obrti in podjetništva. »Dejavnosti so bile dobro obiskane, že prve, predavanja šef...