Že trinajstič Domelove nagrade
V Domelu so nagradili inovativne sodelavce, ki so s predlogi izboljšav lani podjetju prihranili 458 tisoč evrov. Zlati nagrajenec Mirko Gaser je našel rešitev za krmiljenje več motorjev z eno elektroniko.
Železniki – »Inovacije so ključne za uspeh podjetja, gonilo napredka. Spodbujamo tako profesionalno inovativnost, kjer sta ključna sodelovanje s kupci in uporaba vseh specifičnih kompetenc, ki jih imamo, izjemno pomembna pa je tudi splošna inovativnost, kjer prihajamo do izjemnih rešitev in tudi do zelo velikih prihrankov, ki pomembno prispevajo k našemu rezultatu,« je ob sredini podelitvi Domelovih nagrad za leto 2016 poudarila Jožica Rejec, predsednica uprave Domel Holdinga. S predlogi, ki so bili zaključeni in nagrajeni v letu 2016, je podjetje prihranilo kar 458 tisoč, za nagrade pa so izplačali 70 tisoč evrov.
V Domelovem sistemu za registracijo predlogov izboljšav je lani sodelovalo 251 zaposlenih (23 odstotkov kolektiva) s 533 predlogi. Domelova priznanja so v sredo podelili že trinajstič, zlati nagrajenec za dosežke iz splošne inovativne dejavnosti pa je postal Mirko Gaser iz razvoja. Že vrsto let je aktiven pri registraciji idej s področja motorjev EC, lani pa je registriral zgolj eno idejo. Nanaša se na krmiljenje večjega števila motorjev z eno elektroniko, za kar so že vložili tudi patentno prijavo. Srebrna priznanja za inovativnost so prejeli Žiga Potočnik, Uroš Lotrič, Jernej Trojar in Boris Osenčič, bronasta pa Matic Krek, Robert Rovtar, Janez Luznar, Alenka Katrašnik in Jože Kenda.
Priznanje za največje število vpisanih izboljšav (21) je prejel Vilko Šmid, višji mojster v proizvodnji PE laboratorijski sistemi. Podelili so tudi priznanje skupini za odlično izpeljan razvojni projekt, pri čemer je izstopal razvoj nove družine EC puhal Ultimateflow 350 pod vodstvom Marjana Kavčiča. Priznanje za dosežke pri uporabi metode TRIZ je prejel dr. David Koblar, ki je metodo v sodelovanju s sodelavci uporabil pri iskanju inovativne rešitve za zniževanje hrupa pogonov za sesalne aparate. Priznanje za dosežke pri uvajanju metode TPM je prejela ekipa rotorske linije 5. Priznanja za informacijsko podporo vodjem pri obravnavi predlogov se je razveselila Marija Demšar, priznanja za uresničevanje Domelove vrednote – sodelovanje pa Gordana Cvijić.
Navzoče je nagovoril tudi Tomaž Frelih, rojen v Martinj Vrhu, ki sta mu inoviranje in podjetništvo še kako domača. Frelih je vodja start-up šole Hekovnik, ki je v zadnjih sedmih letih pomagala že več kot 600 ekipam pri investicijah v skupni vrednosti več kot 35 milijonov evrov.
Obseg prodaje v skupini Domel je sicer lani znašal 123 milijonov evrov oz. 16 odstotkov več kot v 2015. Rast beležijo na vseh programih, največ na programih za avtomobilsko industrijo. Povečali so tudi dobiček, ob tem pa so za investicije namenili več kot 23 milijonov evrov, saj so med drugim odkupili in temeljito obnovili prostore na Trati. Število zaposlenih so povečali za več kot 130.