Podnarjevi in njihova lipa
V Selah bodo danes ob 19.30 prepevali domači pevski zbori in igrali Rožanski muzikanti. Njihov mešani pevski zbor bo predstavil novo zgoščenko. V ORF Teatru v Celovcu pa bo danes ob 19. uri Skupnost koroških Slovenk in Slovencev podelila nekdanji urednici koroške OPRF Renati Pfeffer Kugyjevo nagrado.
Bodental ali Poden po slovensko je zame eden najlepših predelov južne Koroške, ki je poseljena s Slovenci. Okrog 1000 metrov visoko ležeča dolina, ujeta med Vrtačo in okoliške karavanške hribe, je le par kilometrov oddaljena od še pretežno slovensko govorečega Slovenjega Plajberka/Windisch Bleiberg, do katerega se je mogoče pripeljati po zadnje čase modernejši cesti, ki se z glavne odcepi na vrhu Malega Ljubelja. Na bližino Slovenjega Plajberka in Podna opozarjajo od leta 2011 naprej dvojezične table. Dolina je čudovita v vseh letnih časih. Poleti zaradi varovane narave, travniškega cvetja in starega načina kmetovanja, pozimi pa zaradi smučišča in tekaških prog, ki so speljane do vznožja Vrtače. Poden, ki je poznan tudi po imenu Žabnica, je izhodišče za planinske ture, še posebej do Celovške koče. Nič čudnega ni, če so podensko dolino izbrali za počitnikovanje v svojih hišicah številni premožnejši Celovčani, pa tudi Nemci. Domačini vedo povedati, da je pri njih že blizu 150 počitniških hišic.
Posebnost Podna sta Podnarjeva domačija/Bodenbauer in njihova skoraj 400 let stara lipa. Stara Podnarjeva hiša, v kateri je že nad 200 let gostilna, je zamenjala kar nekaj lastnikov. Sedanji Waldhauserjevi ali po domače kar Podnarjevi so jo dobili v last pred dobrimi stotimi leti in ohranili njen starinski, izvirni videz, pa tudi postrežba je domača, značilna za te včasih težje dostopne kraje. Sedanji lastnik in gostilničar Valentin (Folti) Waldhauser, zaveden Slovenec in zlasti pevec, saj vodi domači moški pevski zbor, je zadovoljen z obiskom. Slovenci so redni gostje tako poleti kot pozimi, ko na njihovih smučiščih vijuga in teče tudi veliko Gorenjcev. Druga posebnost pa je Podnarjeva lipa. Zasajena je bila leta 1636 in je tako letos stara že 378 let. Septembra leta 1979, ko je bila stara 343 let, so jo zaščitili kot naravni spomenik. Pod lipo so se v letih njene rasti odvili številni dogodki. Zadnja leta vsako prvo julijsko nedeljo pod njo prepevajo pevski zbori. Letos bo to 6. julija in tudi to nedeljsko popoldne pričakujejo v Podnu veliko ljudi.