Da bi vsak našel svoj »torek«
Medgeneracijski dan v Lešah bo udeležencem zagotovo ostal v spominu tako po gostoljubju kot prijetnem druženju.
Leše pri Tržiču – Da lešanska fara ni samo lepa, ampak tudi gostoljubna, so izkusili udeleženci petkovega medgeneracijskega dneva v Lešah, ki sta ga pred nekdanjo šolo priredila Medgeneracijsko društvo Z roko v roki z zunanjo skupino Leske. Poudarek je bil res na druženju, a so gostitelji organizirali tudi ogled spominske sobe ameriške astronavtke slovenskih korenin Sunite L. Williams; prvič so pokazali slovensko zastavo s certifikatom, ki je poletela v vesolje iz Kazahstana 17. julija 2012. Sprehodili so se skozi vas in si ogledali znamenitosti, se preizkusili v trenju orehov in rofkanju koruze ter izvedeli, kako se naredijo osvežilni robčki. Medgeneracijsko obarvan je bil kulturni program, ki so ga s pesmijo skupaj odprle Leske in mladi iz domače vasi, nadaljevali z recitacijama svojih avtorskih pesmi Milka Valenta in Olga Kepic, slednja je pesem naslovila Leše so raj. Devetošolka Nina Bohinc je priredila Lepo Vido v scenarij za igrani prizor …
Skupina Leske deluje peto leto, in kot je poudarila »njihova« Metka Kokalj, Leske »živijo« za torke, ko se sestajajo. »Počnemo marsikaj. Skrbimo za staro šolo, da pozimi voda ne zamrzne, da prostorov ne prepletajo pajčevine, skrbimo, da ima stavba dušo in da je okolica urejena. Naučile smo se novih pesmi, ohranjamo ljudska izročila, pišemo dnevnik, si medsebojno pomagamo, se izobražujemo, izmenjavamo izkušnje in si lajšamo duše,« je povzela Kokaljeva in dodala, kako pomembno je, da se ljudje na jesen življenja družijo, da preženejo osamljenost. Da so Leske zaljubljene v domači kraj, v lešansko zemljo, je potrdil tržiški župan Borut Sajovic, besede dobrodošlice so udeležencem izrekli tudi Mirko Steiner, predsednik Medgeneracijskega društva Z roko v roki Kranj, Mateja Prosen, strokovna sodelavka Centra za socialno delo Kranj in voditeljica ene od skupin za samopomoč pri društvu, ter Zorica Škorc, predsednica nevladne prostovoljske Zveze društev za socialno gerontologijo Slovenije, krovne organizacije medgeneracijskih društev. »Združujemo 21 medgeneracijskih društev ter 27 društev – pridruženih članov, kot so Območna združenja Rdečega križa, domovi starejših … Osnova delovanja skupin starejših za samopomoč je zadovoljitev njihovih nematerialnih potreb, to so medosebni odnosi, ki temeljijo na pogovoru in povezovanju vseh generacij. Imamo približno osemsto prostovoljcev in približno 4800 članov skupin za samopomoč, kar je za naše število prebivalcev kar lepo število,« je povzela Škorčeva.
Medgeneracijski dan v Lešah je imel tudi dobrodelno noto. Zbrane prostovoljne prispevke, denar od srečelova … bodo Leske namenile za ureditev prostora v stari šoli, v katerem se tedensko sestajajo.