
Predčasne volitve bodo 13. julija
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je predčasne državnozborske volitve po pričakovanjih razpisal za 13. julij.
Kranj – Državni zbor je predsednika republike Boruta Pahorja v nedeljo obvestil, da predloga za novega mandatarja ni, zato je predsednik še isti dan podpisal Odlok o razpustitvi Državnega zbora Republike Slovenije in razpisu predčasnih volitev v Državni zbor Republike Slovenije, po katerem bodo predčasne volitve izvedene 13. julija, roki za volilna opravila pa so začeli teči včeraj, ko se je tudi razpustil aktualni državni zbor. Mandat aktualnih poslank in poslancev bo sicer trajal vse do ustanovne seje novega državnega zbora, do tedaj pa po besedah njegovega predsednika Janka Vebra kljub razpustu ohranja polna pooblastila, kakor izhaja iz odločbe ustavnega sodišča.
Po Pahorjevih besedah sta predčasnim parlamentarnim volitvam botrovala dva razloga – odstop vlade premierke Alenke Bratušek ter njegova presoja in presoja sedanjega državnega zbora, da je koristneje in primerneje sklicati predčasne volitve kot predlagati kandidata za novega mandatarja. »Glede na datum in način odstopa vlade ter na strogo določene roke za ugotavljanje možnosti za sestavo nove vlade oziroma za razpis predčasnih volitev je 13. julij v teh razmerah najboljši mogoč datum,« je dejal Pahor in poudaril, da je pri razpisu datuma volitev vezan na ustavo, zakon in poslovnik državnega zbora, ki razpisa volitev v septembru glede na datum in način odstopa vlade sploh ne omogočajo. Predsednik še pričakuje, da se bosta julij in avgust kot običajno politično manj aktivna meseca letos porabila koristno za pogovore in dogovore o oblikovanju nove vlade.
Imenovanje, sestavo in potrditev nove vlade s polnimi pooblastili Pahor pričakuje že sredi septembra.
Bližnjim parlamentarnim volitvam je podrejeno tudi hitro ustanavljanje novih strank na politični sredini in levici. V soboto so tako ustanovili socialno-liberalno stranko Zavezništvo Alenke Bratušek, katere predsednica je postala odstopljena premierka, včeraj je svojo stranko ustanovil tudi Miro Cerar s somišljeniki, skorajšnjo ustanovitev stranke pa napovedujejo tudi v društvu Verjamem Igorja Šoltesa.
Datum predčasnih volitev sicer še lahko spremeni ustavna presoja odloka, ki jo je napovedala stranka Solidarnost. Zahtevo po ustavni presoji bodo po napovedih vložili še ta teden, in sicer kot državljanska pobuda, so napovedali v nedeljo.
Volišča po vsej državi pa se bodo odprla že to nedeljo, ko bodo državljani na zahtevo 46.000 volivcev s prvopodpisano poslanko SDS Evo Irgl odgovorili na referendumsko vprašanje, ali so za uveljavitev novele zakona o arhivih. Po novih pravilih bo referendum uspel, za predlagatelje to pomeni padec arhivskega zakona, če bo proti njegovi uveljavitvi glasovalo vsaj približno 340 tisoč volivcev, pri čemer pa morajo predstavljati večino vseh volivcev, ki bodo v nedeljo veljavno glasovali.