Ko so oči vnete, solzeče, rdeče …
Na cvetočih travnikih in na domačem vrtu pozno pomladi in poleti kar mrgoli rastlinic, ki v ljudskem zdravilstvu veljajo za izvrstne pomočnice pri težavah z očmi, naj si gre za vnete, srbeče, solzeče, rdeče, utrujene, oslabele, zlepljene, pekoče oči ... Dajmo oči na peclje in poiščimo smetliko, plavico, ognjič, žajbelj, kamilico, komarček, trpotec, slez, njivsko preslico ...
Sinje modri cvetovi plavice le za modrooke?
Ljudsko zdravilstvo modri glavinec oz. plavico (Centaurea cyanus), rastlinico nebeško modrih cvetov, že od nekdaj povezuje z očmi in jo s pridom uporablja za lajšanje očesnih težav. Njega dni so sicer verjeli, da njeni sinje modri cvetovi zdravijo le modre oči, medtem ko je pri temnejših bolje uporabiti trpotec (Plantago lanceolata) oziroma njegovo zrnje antracitne barve. No, kasneje so le ovrgli to prepričanje. Priznani francoski zeliščarski mojster Maurice Messegue je prepričan, da je s plavico mogoče ozdraviti celo najbolj črne oči najbolj temnopoltih ljudi. Naše babice so iz plavice pripravljale kapljice proti očesnim vnetjem in za krepitev oči: v liter vode so vrgle slabo pest plavičinih cvetov, jih pustile vreti pet minut, nato pa še trideset minut stati. Tako pripravljen čaj so uporabile tudi za obkladke za oči, ki so dobrodejni pri utrujenih in razdraženih očeh ter očesnih vnetjih. Plavica pomirja tudi razdražene oči in zmanjšuje oteklost vek.
Kamilica, ognjič, žajbelj in drugi očesni zdravilci
V ljudskem zdravilstvu pri težavah z očmi pogosto uporabljajo kamilico (Chamomilla recutita), ki naj bi zmanjševala vnetje vek in očem vračala svežino. Ognjič (Calendula officinalis) naj bi imel zdravilen in blagodejen vpliv na pekoče in vnete oči. Če umivamo oči z mlačnim ognjičevim čajem, naj bi si krepili tudi vid. Pri pekočih, utrujenih in očeh, izpostavljenih celi vrsti škodljivih vplivov iz okolja, na primer prahu, cvetnemu prahu, klimatiziranemu zraku in večurnemu delu pred računalnikom, se obnese obkladek iz žajblja (Salvia officinalis): žličko žajblja poparimo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in precedimo. V tak čaj namočimo dva kosa vate in ju za 15 minut položimo na zaprte oči. Njivska preslica (Equisetum arvense) naj bi odpravljala rdeče oči in zatečene veke ter zdravila ječmenček. Čaj pripravimo kot prevretek, ki naj vre trideset minut, in ga uporabimo za obkladek. Komarček (Foeniculum vulgare) vrača očem lesk in zdravi vnetja vek.
Smetlika na očesnem prestolu
Do julija bo potrebno počakati še na eno najbolj čislanih – če ne celo najbolj čislano očesno zdravilko – smetliko (Euphrasia rostokoviana). Njeni, na obliko oči spominjajoči cvetovi so dali povod staremu ljudskemu zdravilstvu, da je imelo to rastlinico za izjemno zeliščno pomagalo zoper vse bolezni oči. Naši predniki so jo pogosto uporabljali proti vnetju robov vek in veznice, očesnemu ječmenu, zlepljenim očem, očesni utrujenosti in pri motnjah vida. Simon Ašič je uporabo smetlike svetoval pri vnetju oči, za krepitev oči, oslabelih in utrujenih od branja in pisanja, pri vnetju veznic in vek, šarenice, zeleni mreni, čirih roženice, solzečih se očeh in nejasnem vidu. Klinične raziskave, ki so jih opravili v zadnjih letih, so potrdile, da smetlika vsebuje določene učinkovine, ki zdravijo vnetna obolenja oči. Priporočajo jo tudi za oslabele in od računalnika utrujene oči. Čaj smetlike, ki ga uporabimo za izpiranje oči, pripravimo kot poparek ali zavretek: čez žličko suhe cvetoče zeli prelijemo skodelico vrele vode ali skodelico hladne vode prelijemo čez žličko droge, zavremo in odstavimo. Pokrit naj stoji 15 minut, ko se nekoliko ohladi, ga uporabimo za obloge, obkladke ali kopeli za oči dva- do trikrat na dan. Pri občutljivih očeh ta čaj razredčimo z mlačno vodo. Mlačen obkladek krepi oslabele in solzeče oči. Čaja, ki smo ga uporabili za izpiranje oči ali obkladke, ne smemo uporabiti še enkrat. Pri vnetih, solzečih in utrujenih očeh ter pri zdravljenju ječmena na vekah bomo še bolj učinkoviti, če bomo smetliki primešali še nekaj kamilice, ognjiča ali komarčka.