Dolgove naj bi reprogramirali
V družbi Goričane, tovarni papirja Medvode, so zaradi grožnje insolventnosti na sodišče vložili predlog za začetek postopka preventivnega prestrukturiranja.
Goričane – Postopek preventivnega prestrukturiranja omogoča dolžnikom, za katere je verjetno, da bodo v obdobju enega leta postali insolventni, izvedbo ustreznih ukrepov prestrukturiranja svojih finančnih obveznosti, da bi se temu izognili. Družba Goričane naj bi se tako z bankami dogovarjala za reprogramiranje skoraj štiridesetih milijonov evrov posojil.
»Brez reprograma bi bili prisiljeni iskati nove vire za poplačilo dosedanjih, kar bi v vmesnem času lahko privedlo do likvidnostnih težav,« je opozoril direktor papirnice Goričane Andraž Stegu in dodal, da so bili v določenem obdobju prisiljeni najemati (pre)drage, predvsem kratkoročne kredite, ki jim onemogočajo kakršno koli investiranje in konkurenčnost na trgu. Ob tem je pojasnil, da je družba v zadnjih štirih letih plačala bankam več kot 11 milijonov evrov obresti in glavnic. »In to iz tekočega poslovanja; to kaže, da smo še kako sposobni poravnavati svoje obveznosti, da pa potrebujemo reprogram, predvsem zaradi nadaljnjega razvoja družbe ter boljšega pozicioniranja na trgu.« Prestrukturiranju družbe, je poudaril Stegu, očitno zaupajo tudi finančni upniki, saj so vsi soglašali s postopkom, čeprav je za začetek postopka potrebnih le trideset odstotkov terjatev finančnih upnikov. Prestrukturiranje družbe, je še poudaril, bo zgolj finančno in ne bo imelo vpliva na položaj zaposlenih. Dodal je še, da v reprogramu ni predvideno znižanje obveznosti, pač pa le določitev novih končnih rokov plačil.
K težavam z ročnostjo posojil, je razložil Stegu, sta prispevali dividendna in posojilna politika prejšnjih lastnikov ter vlaganje v grad Goričane. Papirnica Goričane je v času, ko sta bila njena večinska lastnika Zvon ena in Zvon dva, v obnovo dvorca vložila osem milijonov evrov. »Naj opozorim, da družba Goričane v zadnjih petih letih posluje izključno z lastnimi sredstvi in se ni na novo zadolžila.« Sprejeti sporazum, verjame Stegu, bo vplival tudi na krajše roke plačil dobaviteljem in na njihov položaj na trgu, saj naj bi z njim dali jasno vedeti, da so še vedno zaupanja vreden partner.