Slovenci počastili Marijo Pomagaj
Za svečanost v počastitev 200-letnice Marijine podobe je papež Frančišek daroval mašni plašč, brezjanski frančiškani pa mu bodo v zahvalo podarili poseben oltarni prt.
Brezje – V petek in soboto je bilo sklenjeno praznovanje 200-letnice milostne podobe Marije Pomagaj z Brezij. V petek popoldne je Brezje in frančiškane obiskal predsednik republike Borut Pahor. Pred baziliko so mu izrekli dobrodošlico župan občine Radovljica Ciril Globočnik, predstavniki krajevne skupnosti in organizacij z Brezij ter pater dr. Robert Bahčič v imenu frančiškanske skupnosti. Predsednik Pahor si je ogledal baziliko, kapelico Marije Pomagaj, zahvale in prošnje, ki jih z besedo ali sliko prinašajo k Mariji romarji, in se kar nekaj časa zadržal v družbi frančiškanov. V petek popoldne in zvečer je na Brezje romalo blizu tri tisoč ljudi, ki so bedeli vso noč, sodelovali na prireditvi Večer narodnih izročil, hodili v procesiji po vasi ter sodelovali na polnočni maši.
Nedeljska osrednja svečanost na prostoru pred baziliko, ki so jo frančiškani pokrili in tako zavarovali romarje pred soncem in morebitnim dežjem, se je začela s prenosom izvirne Layerjeve slike Marije Pomagaj na zunanji oltar pred baziliko. To čast so dobili nekdanji gvardijani frančiškanskega samostana na Brezjah. Pred začetkom slovesne maše so predsedniku Slovenske škofovske konference, novomeškemu škofu Andreju Glavanu nadeli mašni plašč, ki ga je za to priložnost daroval papež Frančišek, ki je obiskal Brezje 26. januarja 1971. Papežu v zahvalo bodo z Brezij poslali mašni prt za njegov oltar v kapeli Svete Marte. Ta prt je eden od prtov, ki jih je klekljalo 605 slovenskih klekljaric in klekljarjev. Narejenih je bilo 669 čipk v velikosti 17 krat 17 centimetrov, poleg tega pa tudi trije mašni plašči. Nedeljskim romarjem so se pridružili številni slovenski duhovniki, škofje in apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz.
Predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan je v nagovoru dejal: »Pod to brezjansko podobo Marije Pomagaj so se v 200 letih zatekli in se še vedno zatekajo številni v vojnah in duhovnih stiskah preizkušeni Marijini otroci, kot dokazujejo številni zapisi. Še posebej se zatekajo k njej bolni. Marija je nekaterih izprosila ozdravljenje, številni pa so prejeli milost, da so z okrepljeno vero začeli pogumno prenašati svoje križe, težave, bolezni in preizkušnje. K milostni podobi Marije Pomagaj smo se Slovenci zgrinjali in zatekali še posebej v minulem stoletju, v času vojn pa tudi preganjanja zaradi vere. Mnogi so s to podobo v srcu ali s podobico v žepu odhajali na vojsko ali v izgnanstvo.« Dejal je, da morajo naš narod, naša država in tudi Cerkev v sedanjih težkih časih prositi Marijo za pomoč, prav tako pa naj ona pomaga k vrnitvi Evropske unije na pot evangelijskih vrednot, na katerih je bila ustanovljena.