
Tudi Gorenjci pomagamo
Organizirala so se društva, humanitarne organizacije in lokalne skupnosti. Ljudje prinašajo hrano, vodo, oblačila in posteljnino ... Vsak da toliko, kot zmore.
Kranj – »Je spraševati, zakaj sem prišel, sploh potrebno?« je na vprašanje, zakaj se je odločil in v zbirni center društva Up na Jesenicah prinesel hrano, vodo in higienske pripomočke, v sredo prav tako z vprašanjem odgovoril eden od številnih, ki so se tisti dan do prostorov društva pripeljali s polnim prtljažnikom pomoči za poplavljene. »Enostavno me je ganila stiska ljudi. Prinesel sem tisto, za kar so prosili. Pa oblačila. Nekateri se sprašujejo, zakaj stopimo skupaj samo v hudih časih. Ampak saj je tako prav – v hudih časih najbolj potrebujemo pomoč drug drugega.«
In tako je že v prvih dneh tega tedna tudi Gorenjska postala del množičnega humanitarnega gibanja, ki je Slovenijo povezalo v pomoči žrtvam vodne ujme v Bosni, Srbiji in na Hrvaškem.
»Pri nas se je začelo takoj, ko je Ahmed Pašić na Facebooku objavil, da bomo zbirali pomoč za poplavljene,« je povedala Edita Oštraković, prostovoljka društva Up z Jesenic. »Prvo dežurstvo smo imeli že v nedeljo, ljudje iz vse zgornje Gorenjske, ne le z Jesenic, pa so takoj začeli prinašati natančno tisto, kar prizadeta območja najbolj potrebujejo – predvsem vodo, hrano, posteljnino, higienski material, tudi oblačila in odeje. Prostovoljci, več kot trideset nas je, vse popišemo, sortiramo, spravimo v vreče in pošljemo naprej v skladišče v Ljubljano, od koder bodo vse to transportirali naprej – v Bosno in Srbijo pa tudi na prizadete dele na Hrvaškem,« je povedala. »Danes smo začeli že ob osmih zjutraj, niti za minuto se dogajanje ne umiri.«
Potrebujejo vodo, hrano, orodje ...
Podobno je v Kranju, kjer so v organizaciji Kulturnega društva Sveti Sava že do sredine tedna na prizadeta območja odpeljali okoli petdeset ton pomoči, sedemdeset ton zbranega materiala bo odpeljanega kmalu. Prvi tovor iz zbirnega centra na na Hujah je bil v torek namenjen v pobrateno mesto Kotor Varoš. V sodelovanju s SKPD Sveti Sava Kranj, Srbsko pravoslavno cerkvijo, Rdečim križem in Mestno občino Kranj je naslednja pomoč krenila v sredo. Namenjena je v srbski Zemun in Banja Luko v Bosni in Hercegovini, v prihodnjih dneh pa še na druga prizadeta območja. Kot je povedal Igor Kalabić, bo akcije tekla do preklica. Zaenkrat najbolj potrebujejo vodo, konzervirano hrano, orodje za odstranjevanje naplavljenega materiala in higienske pripomočke.
Pobratenemu mestu, srbskemu Svilajncu, je pomoč poslala tudi Občina Radovljica. Tudi tam so se z namenom pomagati vsem poplavljenim območjem organizirala številna društva in organizacije, občina pa danes v Svilajnac pošilja še petnajstčlansko ekipo Gasilske zveze s črpalkami. »Dodali smo nekaj najbolj nujnih pripomočkov, za katere so nas v telefonskem pogovoru zaprosili kolegi iz občine Svilajnac, s seboj pa so prostovoljci Gasilske zveze odnesli tudi del pomoči, ki so jo v teh dneh zbrala naša društva in humanitarne organizacije,« je povedala Manca Šetina Miklič z občine Radovljica.
Župnik zaprosil društvo
Tudi v Škofji Loki ta teden poteka zbiranje humanitarne pomoči za ljudi, ki so jih v Bosni in Srbiji prizadele poplave. Zbirajo jo tudi v Hrvaškem kulturnem društvu Komušina, ki deluje v Škofji Loki in šteje okoli 150 članov, Hrvatov iz Bosne. »Župnik iz župnije v Maglaju, ki so jo hudo prizadele poplave, je naše društvo zaprosil, da pomagamo ljudem v Bosni. Od torka vsak dan zbiramo hrano, ustekleničeno vodo, oblačila, obutev (predvsem gumijasto), orodja, higienske pripomočke, posteljnino in druge potrebščine. Ljudje jih prinašajo na sedež našega društva v nekdanji škofjeloški vojašnici, zbiramo pa jih tudi v Železnikih, Besnici, Jelendolu in Kozini,« je povedal predsednik društva Pejo Mijatović. »Naši prostori se hitro polnijo z materialnimi potrebščinami, manj uspeha pa imamo z zbiranjem denarja. V ponedeljek bomo zbrano odpeljali v Bosno in verjamemo, da bo našlo pot do ljudi, ki pomoč resnično potrebujejo. V Bosni so ljudje prestali že marsikaj hudega, od turških vpadov do zadnje vojne, sedaj pa še naravna katastrofa! Dobro, da po vsem, kar jih je doletelo, še obstajajo. A to je pač trpežna in uporna Bosna!«
Večina zbirnih centrov bo, kot kaže, za zdaj odprtih do konca tedna, če bo potrebno, pa tudi dlje. O tem, kaj prizadeta območja najbolj potrebujejo, organizatorji akcije sproti obveščajo predvsem prek elektronskih medijev.