Zanimiva razstava v Kurnikovi
V Kurnikovi hiši v Tržiču je do konca junija na ogled razstava na temo oblačilna dediščina Tržičanov in drugih Gorenjcev z naslovom Mar bi žido vsi nosili?. Letos tudi petdesetletnica Tržiškega muzeja.
Tržič – Na razstavi, ki jo je Kulturno društvo Folklorna skupina (KD FS) Karavanke odprlo skupaj s Tržiškim muzejem, obiskovalcem prek folklornih kostumov in starih oblačil predstavljajo prepletenost kmečkega in trškega načina oblačenja. Ljubezen do dediščine sta s pripravo razstave izkazali Danica Meglič in Saša Meglič iz KD FS Karavanke, društva, ki že več desetletij posebno skrb posveča predstavljanju oblačilne dediščine Tržičanov in Gorenjcev. Kustos razstave je dr. Bojan Knific, izjemen strokovnjak, poznavalec oblačilne kulturne dediščine. »Oblačilno modo so vsaj v preteklih stoletjih praviloma najprej sprejemali pripadniki višjih družbenih plasti, pozneje nižji. Bolj izjemoma so prvine kmečkega načina oblačenja prešle v oblačenje tržanov in meščanov – najpogosteje smo temu priče v pripadnostnem kostumiranju, kakor strokovno rečemo oblačenju t. i. narodnih noš,« je dejal Knific. En tak primerek je sklepanec, kovinski pas, ki so ga nosile ženske in se je v gotiki uveljavil med plemkinjami. Prevzele so ga meščanke, kmetice so ga nosile nekako do srede 19. stoletja. Kočemajka, priležno krojena ženska jopa, se je med meščankami uveljavila v sredini 19. stoletja, kmetice so jo prevzele proti koncu 19. stoletja. Kmetje so od plemičev in meščanov prevzeli tudi druge oblačilne sestavine, kot so avbe, vezene peče, klobuki, nogavice, špenzerji.
Prvič pa so pokazali del dediščine tržiške hiše z Glavnega trga, P?r Šlosarj?. Matjaž in Maja Simon v tej hiši, ki jo je Matjaž Simon podedoval, hranita bogato dediščino tržiškega trškega okolja s konca 19. in iz prve polovice 20. stoletja. Del te, vezane na oblačenje, je na ogled v vitrini in okoli nje. Med predmete, vredne posebne omembe, sodijo klobuki, nogavice, rokavice, vezeni robci, steznika, čipkast ovratnik, parazola, vezena predpasnika, srajci, številno spodnje perilo in ohranjene fotografije iz zadnjih desetletij 19. stoletja.
Projekt je podprla Občina Tržič; župan Borut Sajovic je poudaril, da ljudje, ki ne spoštujejo preteklosti, tudi prihodnosti nimajo. Direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek pa je dejala: »V letošnjem letu praznujemo 50-letnico delovanja Tržiškega muzeja. Obletnico proslavljamo s tem, da postavljamo na ogled kulturno dediščino in s tem izkažemo odnos do preteklosti, kraja in ljudi. Začeli smo z germovko, nadaljevali z odprtjem Slovenskega smučarskega muzeja, zdaj je na ogled ta razstava v Kurnikovi hiši, praznovanje pa bomo sklenili z odprtjem prenovljene čevljarske zbirke.«