
Obrtniki predstavili zahteve
Obrtniki so na nedavnem Forumu obrtni in podjetništva predstavnikom vlade predstavili sto zahtev za zagon gospodarstva. Napoved Evropske komisije glede gospodarske rasti je sicer ugodna, a obrtnike skrbijo neugodne politične razmere v državi.
Ljubljana – Foruma, ki ga je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije minulo sredo organizirala v okviru Ljubljanskega obrtno-podjetniškega sejma (LOS), so se tudi letos udeležili številni politiki, med drugim Janko Veber, predsednik Državnega zbora RS, ministri v odstopu Metod Dragonja, Gregor Virant in Dejan Židan, nekateri poslanci ter drugi.
»Predlagamo zmanjšanje dela na črno in obsega sive ekonomije, ki v Sloveniji obsega že med 23 in 28 odstotki bruto domačega proizvoda. Nujno je treba razbremeniti tudi stroške dela. Ti so v Sloveniji neprimerljivo višji v primerjavi z državami, s katerimi Slovenija konkurira na svetovnem trgu. Spremeniti je treba Zakon o delovnih razmerjih, saj trenutna delovna zakonodaja ne rešuje temeljnih problemov, kot so dodatek na skupno delovno dobo, plačani odmor za malico in prevoz na delo. K precejšnjemu izboljšanju plačilne discipline lahko prispevajo hitrejši oz. učinkovitejši izvršilni postopki in odprava anomalij izvršilnega postopka v zvezi z ugovori. Urediti je potrebno insolvenčno zakonodajo, ki bo v korist najmanjših gospodarskih subjektov. Celovito je treba prenoviti sistem javnega naročanja. Čezmejno opravljanje storitev je še vedno administrativno zelo zahtevno, hkrati pa se od slovenskih podjetij, ki opravljajo storitve v sosednjih državah, zahteva upoštevanje visokih zakonskih standardov. Za tuja podjetja, ki opravljajo storitve v Sloveniji, pa visoki standardi ne veljajo, nadzor nad tujimi podjetji pa je manjši kot nadzor slovenskih podjetij, ki opravljajo storitve v tujini,« je le nekaj glavnih zahtev izmed skupno stotih predstavil podpredsednik OZS in predsednik UO OZS Branko Meh in dodal, da si od nove vlade želijo, da končno spozna, da realizacija zahtev obrtnikov resnično pomeni zagon slovenskega gospodarstva.
Zbrani sogovorniki, ki so prisluhnili osebnim zgodbam številnih sodelujočih obrtnikov, so se strinjali, da je sodelovanje med politiko in gospodarstvom nujno. Med drugim je bilo slišati tudi to, da bo 1. avgusta letos začela delati Finančna uprava, ki bo imela med drugim tudi nalogo preprečevati delo na črno.
Pomen sodelovanja vseskozi poudarjajo tudi na Območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj, kjer so v okviru sejma pripravili Dan Kranja, in sicer skupaj z Mestno občino Kranj, Zavodom za turizem Kranj in Fundacijo Vincenca Drakslerja. »S skupnim nastopom smo želeli širši javnosti pokazati, da se znamo povezati in ustvariti pozitivno klimo v lokalnem okolju, ki je potrebna za uspešno poslovanje,« je med drugim poudaril predsednik OOZ Kranj Ludvik Kavčič.