Hišna imena so pomembnejša od številk
»Hišna imena so nesnovna kulturna dediščina podeželja, ki izginja in se pozablja. Imena predstavljajo domače poimenovanje posamezne hiše in se praviloma ne spreminjajo, kljub menjavi priimka ali lastnika, marsikje imajo že večstoletno tradicijo. Domnevno so nastala iz potreb po razlikovanju ljudi, ko še ni bilo priimkov in hišnih številk. Poleg hiše označujejo tudi vso drugo lastnino določene domačije (polja, živali, gozd) ter predvsem ljudi, ki tam živijo. Na vasi se ljudje bolj kot po priimkih med seboj prepoznavajo po hišnih imenih,« pravi Klemen Klinar iz Razvojne agencije zgornje Gorenjske.
Gre za dediščino, ki ni samo zgodovinske narave, temveč tudi jezikovne. S hišnimi imeni se namreč ohranja tudi lokalni narečni govor, ki je sicer vedno bolj podvržen vplivom knjižnega jezika in tujk. Zato so v projektu imena zbrana v njihovi narečni podobi in takšna zapisana tudi na table s hišnimi imeni, ki so nameščene na domačije. Poleg tabel so zbrana hišna imena zapisana tudi v zbirki knjižic in v spletnem leksikonu www.hisnaimena.si.
Akcije zbiranja starih hišnih imen so na Gorenjskem že znane, saj je raziskanega že več kot polovica območja osrednje in zgornje Gorenjske in je zbranih okoli 5200 imen.
Občine Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Radovljica, Šenčur in Tržič so v letu 2014 pristopile k novemu projektu z nazivom Dediščina starih hišnih imen, v katerem bodo raziskani kraji, ki jih dozdajšnje akcije še niso dosegle. Pri zbiranju se osredotočamo na imena, starejša od sedemdeset let. V letu 2014 bodo tako raziskana sledeča območja: občina Bohinj: naselja Bitnje, Gorjuše, Koprivnik v Bohinju, Lepence, Log v Bohinju, Nemški Rovt in Nomenj; občina Cerklje na Gorenjskem: naselja Cerkljanska Dobrava, Cerklje na Gorenjskem, Glinje, Lahovče, Poženik, Pšenična Polica, Spodnji Brnik, Šmartno, Vašca, Viševca, Vopovlje, Vrhovje, Zalog pri Cerkljah in Zgornji Brnik; mestna občina Kranj: naselja krajevnih skupnosti Besnica, Jošt in Podblica; občina Kranjska Gora: krajevna skupnost Dovje - Mojstrana (na tem območju je izključeno pridobivanje soglasij lastnikov in montaža tabel s hišnimi imeni); občina Naklo: naselja Cegelnica, Malo Naklo, Naklo, Okroglo, Polica; občina Radovljica: naselja krajevnih skupnosti Kamna Gorica, Kropa, Lesce, Ljubno, Mošnje, Otoče, Radovljica in Otok; občina Šenčur: naselja Prebačevo, Voglje, Voklo in Žerjavka; občina Tržič: naselja Bistrica pri Tržiču, Brdo, Brezje pri Tržiču, Hudi Graben, Hudo, Hušica, Kovor, Leše, Loka, Paloviče, Popovo, Ročevnica, Vadiče, Visoče in Zvirče.
Če tudi vaša domačija nosi staro hišno ime, vas pozivajo, da ga sporočite na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, kjer bodo imena zbirali. Pokličete jih lahko na 04/581 34 16 ali pišete na klemen.klinar@ragor.si.
Projekt Dediščina starih hišnih imen poteka v okviru Lokalne akcijske skupine Gorenjska košarica in je sofinanciran s strani vključenih občin, Evropske unije prek programa LEADER in Ministrstva RS za kmetijstvo in okolje.