Kritični do knjižnice
Občinskim svetnikom so na zadnji seji občinskega sveta predstavili tudi letni poročili Zdravstvenega doma Medvode in Knjižnice Medvode.
Medvode – Medtem ko je bil direktor zdravstvenega doma Rajko Vajd deležen predvsem pohvalnih besed na račun poslovanja zavoda, pa je bilo povsem drugače, ko je poslovanje v preteklem letu predstavila še direktorica Knjižnice Medvode Jana Kraševec. Nekateri svetniki so namreč že ob sprejemanju proračunov za letos in preteklo leto izrazili mnenje, da se v proračunih za knjižnico zagotavlja preveč sredstev. Strinjali so se sicer, da knjižnica opravlja hvalevredno poslanstvo, kljub temu pa menijo, da bi bila potrebna racionalizacija.
Direktorica Jana Kraševec je uvodoma pojasnila, da so bili že doslej prisiljeni v varčevanje; tako recimo niso zapolnili izpraznjenega delovnega mesta, ko je sama sredi preteklega leta prevzela funkcijo direktorice. Prav tako poleti niso nadomestili delavke, ki je odšla na porodniški dopust, namesto študenta, ki je občino stal osem tisoč evrov na leto, pa imajo zdaj zaposleno osebo prek javnih del. Postregla je še s podatkom, da je imela knjižnica pred petimi leti, ko se je osamosvojila, dva tisoč članov, zdaj pa jih ima že več kot 4500. »Pri tem eno člansko izkaznico uporablja več družinskih članov, saj se trudimo biti prijazna knjižnica in ne zahtevamo od vsakega svoje,« je še pojasnila Jana Kraševec in dodala, da knjižnice ne obiskujejo zgolj tisti, ki si izposojajo knjige, ampak so med njimi tudi obiskovalci prireditev ter uporabniki čitalnice in računalniškega kotička. »Števec na vratih tako pove, da je lani knjižnico obiskalo več kot 190 tisoč ljudi.« Uporabnikom, je še dodala, so se prilagodili tudi glede odpiralnega časa. »Včasih je bila knjižnica odprta 45 ur tedensko, nato se je odpiralni čas podaljšal za eno uro, lani pa celo na petdeset ur. Julija in avgusta pa imamo še vedno poletni odpiralni čas,« je razložila Jana Kraševec in dodala, da takrat zaposleni izkoristijo čim več svojega dopusta. »To ni naša kaprica, po zakonu o knjižničarstvu smo v ostalih mesecih dolžni prirejati prireditve in promovirati knjižnično zbirko.«
Svetnica Zvonka Hočevar je bila kljub pojasnilom direktorice kritična do poslovanja knjižnice. »Občutek je tak, kot da bi najela varuško, ki je sicer zelo samoiniciativna in otroke pelje v razne adrenalinske parke, potem pa me pokliče iz Portoroža, da ji je zmanjkalo denarja,« je slikovito ponazorila svoje videnje situacije. Meni, da se v teh težkih časih obnašajo zelo potratno. Obregnila se je tudi ob število zaposlenih, ki jih je po njenih navedbah ta čas 12, ko se je knjižnica osamosvojila, jih je bilo pa devet. Jana Kraševec je pojasnila, da je v tistem času petdeset odstotkov njihovega dela še opravila knjižnica Šiška, katere del so bili prej, zdaj pa vse to delo opravi zgolj en dodaten delavec. »Žaljivo se mi zato zdi, da se govori, kako nismo varčni. Nimam ne službenega telefona ne lastne pisarne, svetniki za udeležbo na sejah sveta zavoda ne dobivajo sejnin,« je bila ogorčena Jana Kraševec. Kljub temu je tudi svetnik Nejc Smole izpostavil, da so lani za delovanje knjižnice namenili 460 tisoč evrov, medtem ko po številu prebivalcev primerljiva občina Litija za to nameni štirikrat manj sredstev. »Če bomo še naprej prisiljeni v varčevanje, bodo morali tudi javni zavodi najti notranje rezerve, tudi na škodo programov,« je še poudaril.