Knjižnice in prva svetovna vojna
V gorenjskih splošnih knjižnicah zbirajo spomine, fotografije, pisma, dnevnike na temo Gorenjska v času prve svetovne vojne. V oktobru bodo z zbranim gradivom pripravili razstave in predavanja.
Kranj – Podobno kot v svetu in Evropi, tudi po Sloveniji letos na različne načine zaznamujemo stoto obletnico začetka 1. svetovne vojne. V skupni akciji zbiranja družinskih spominov na težke vojne čase je svoje moči združilo pet gorenjskih splošnih knjižnic: Mestna knjižnica Kranj, Občinska knjižnica Jesenice, Knjižnica A. T. Linharta Radovljica, Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka in Knjižnica dr. Toneta Pretnarja Tržič. K sodelovanju vabijo vse Gorenjke in Gorenjce, ki morda v družinski dediščini hranite predmete in spomine iz obdobja prve svetovne vojne. Če ste pripravljeni fotografije, pisma, dnevnike ali druge predmete iz tega časa, ki so povezani z življenjem v zaledju in na fronti, deliti z drugimi, se le oglasite v eni izmed petih knjižnic, pozivajo organizatorji zbiranja spominov na vojno.
Čeprav na Gorenjskem ni potekala nobena frontna linija, sta bila pokrajina in z njo prebivalstvo v mnogočem povezana s prvimi bojnimi linijami, bodisi kot zaledje bodisi z vojaki, ki so iz naših krajev odhajali na vojno. Z odprtjem soške fronte leta 1915 je Gorenjska postala vojno zaledje, ključno za oskrbo bojišča. Na Gorenjsko so prišli številni vojaki vseh narodnosti Avstro-Ogrske. Od tu so jih pošiljali na fronto, sem pa so prihajali na zdravljenje ali kratek počitek. Šole, samostane in večja poslopja so preuredili v vojne bolnišnice ter različne delavnice in skladišča.
V zaledje, kjer je veljal strog vojni režim, so z vlaki dovažali velike količine vojaške opreme in materiala. Bohinj je bil neposredno zaledje soškega bojišča. V Bohinjski Bistrici je bila začetna postaja ozkotirne vojaške železnice. Ta je bila del izjemno pomembne preskrbovalne poti na soško bojišče in se je nadaljevala s sistemom žičnic prek Komne. Zlasti v času priprav na 12. soško bitko jeseni 1917, znano tudi pod imenom Čudež pri Kobaridu, so vojaške dobave povsem ohromile promet. Avstro-ogrske enote so bile razporejene v vseh večjih krajih okrog bojišča, na Gorenjskem v Kranju, Kranjski Gori, Bohinju in na Jesenicah.
V knjižnicah bodo fotografije, pisma in dnevnike preslikali, predmete pa fotografirali in jih vrnili. Dokumente in zgodbe bodo objavili na spletnem portalu Kamra in tako prispevali svoj delež pri osvetlitvi usode Gorenjcev na fronti in v zaledju. Na začetku oktobra bodo v vseh knjižnicah sledile razstave gradiva in predavanja o življenju z vojno pred sto leti.