Katarina Bremec Slanič / Foto: Matej Pušnik

Beležijo študentove delovne izkušnje

»Sistem Moje izkušnje za elektronsko beleženje delovnih izkušenj je koristen tako za dijake in študente kot za delodajalce,« ugotavlja Katarina Bremec Slanič, vodja razvoja kadrov in posredovanja dela v e-Študentskem Servisu, ki ima na Gorenjskem poslovalnice na Jesenicah, v Radovljici, Kranju in Škofji Loki.

Kakšna je v kriznih razmerah ponudba del za študente?

»Ponudba je od začetka recesije, torej četrto leto zapored, za več kot polovico manjša. Z uveljavitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ 1. junija 2012, ki je dvignil koncesijske dajatve in omejil zaposlovanja študentov v javni upravi, smo beležili ponovni padec prometa, podobno se je zgodilo ob vsaki dodatni obremenitvi stroškov študentskega dela. Na dan 3. aprila so dijaki in študenti lahko izbirali med okrog 580 prostimi deli.«

Po kakšnih delih je največ povpraševanja?

»Ponudba je raznolika, od enostavnih do strokovnih del. Dekleta najbolj zanimajo administrativna dela, promocije, prodaja, delo hostese pa tudi lažja dela, kot so pakiranje, deklariranje, lepljenje. Fantje največ povprašujejo po dobro plačanih kratkotrajnih delih, npr. selitvah, po delu na računalniku in v proizvodnji. Študente višjih letnikov in absolvente bolj zanimajo dela, ki so povezana s smerjo študija oziroma s področjem dela, na katerem se želijo zaposliti.«

Koliko dobijo študentje v povprečju na uro?

»Povprečna urna postavka je 4,5 evra na uro. Najvišje urne postavke so v osrednjeslovenski regiji, najnižje na vzhodu in jugovzhodu Slovenije. Lažja fizična dela so plačana od 3,90 evra na uro, pri težjih (npr. selitve) urne postavke dosežejo tudi 7 evrov. Za lažja administrativna dela je postavka od 4 evre dalje, pri zelo zahtevnih delih je plačilo tudi 5,50 evra. Za prodajo se gibljejo med 3,90 in 4,40 evra, pogosto podjetja plačajo tudi do 7 evrov, za uspešno delo dodajo še odstotke od prodaje. Promocije so plačane zelo različno, urne postavke se začnejo pri 4,60 evra, boljše so plačane med vikendi in v nočnih urah. Za strokovna dela so urne postavke odvisne od težavnosti dela in zahtevanega znanja, pogosto so študenti plačani po projektih, ne po urah. Povprečna urna postavka za gostinska dela se giblje od 4,40 evra dalje. Kar petina vseh del je plačana po učinku, tako da uspešen študent lahko za­služi občutno več kot 5 evrov na uro.«

Ali so tudi pri študentskem delu zamiki pri plačilih?

»Plačilna nedisciplina se kot posledica razmer v gospodarstvu pojavlja tudi pri študentskem delu in se povečuje že se vse od začetka recesije leta 2008. Več kot tri četrtine računov je plačanih z zamudo, povprečna zamuda s plačili znaša okrog trideset dni. Zaposleni na servisu več kot tretjino delovnega časa porabimo za izterjavo zaslužkov dijakov in študentov. Letno izdamo več kot 41 tisoč pisnih opominov, za izterjavo opravimo več kot 153 tisoč telefonskih klicev, vložimo več kot tisoč sodnih izvršb. Študentje in dijaki plačilne nediscipline ne občutijo tako močno, saj jim devetdeset odstotkov od vseh nakazil akontiramo naslednji dan po končanju dela oz. vračilu napotnice. Poleg izterjave se poslužujemo tudi drugih ukrepov: za neplačnike prenehamo posredovati prosta dela in jim izdajati napotnice, podjetja, ki s plačilom študentskega dela zamujajo več kot šestdeset dni, javno objavimo na spletni strani www.neplacniki.info.«

V servisu beležite študentske izkušnje – Moje izkušnje. Ali študentje s tovrstnimi izkušnjami po vaši oceni lažje dobijo zaposlitev?

»V e-Študentskem Servisu smo skupaj z Zavodom Nefiks razvili elektronsko beleženje študentskih izkušenj z naslovom Moje izkušnje, kjer beležimo dela, ki jih je študent opravljal med študijem, ure opravljenega dela, kompetence, ki jih je pri delu pridobil. Že več kot 135 tisoč dijakov in študentov ima Moje izkušnje v uporabi, približno štirideset odstotkov podjetij pa kandidate za delo povpraša tudi po tovrstnih izkušnjah. Po raziskavi, ki jo je za nas opravila Fakulteta za uporabne druž­bene študije, redno zaposlitev dobi več kot 63 odstotkov študentov, ki v podjetjih opravljajo študentsko delo. Za delodajalce pomenijo Moje izkušnje verodostojen pregled vseh izkušenj, ki jih je študent oz. dijak pridobil v času študija, pred tem so morali verodostojnost tako pridobljenih izkušenj preverjati sami. Z novim kadrovskim orodjem je izbira kandidata z ustreznimi kompetencami lažja, kandidata zgolj prosijo, naj prijavi za delo priloži oz. prinese s seboj na razgovor potrdilo Moje izkušnje.«

Kakšno je vaše stališče do predloga zakona o začasnem in občasnem delu dijakov in študentov?

»Pozitivno je, da se bo študentsko delo štelo v delovno dobo in da se bodo priznavale tudi tovrstne delovne izkušnje, slaba stvar pa je velika podražitev glede na sedanje neto izplačilo in višji strošek delodajalca.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / ponedeljek, 27. julij 2020 / 18:02

K branju mlade spodbujajo tudi poleti

Medvode – V Knjižnici Medvode mlade bralce vabijo k sodelovanju v projektu Poletavci – poletni bralci. To je poletna bralna akcija za mlade bralce, stare od 7 do 12 let. V času poletnih počitnic tr...

Objavljeno na isti dan


Tržič / torek, 25. oktober 2016 / 14:22

Leta predanega dela

Pri Krajevni organizaciji Rdečega križa Podljubelj, v katero je vključenih tristo trideset krajanov, so praznovali sedemdesetletnico. Za predano in srčno dolgoletno delovanje so prejeli županovo prizn...

Izleti GG / torek, 25. oktober 2016 / 14:17

V piranski muzej in izolske bazene

Na tokratnem izletu nas je ves čas spremljal angel z zvonika cerkve svetega Jurija. Če je angel obrnjen proti Piranu, je namreč vreme deževno, če se obrne proti Izoli in Kopru, je vreme lepo.

Kronika / torek, 25. oktober 2016 / 14:15

Morilcu bohinjskega učitelja sedemnajst let zapora

Na Okrožnem sodišču v Kranju so 27-letnega Albana Thaqija, morilca bohinjskega učitelja Pavla Zupana, obsodili na 17 let zapora.

Zanimivosti / torek, 25. oktober 2016 / 13:48

Prelepa Slovenija

Tale kravja druščina, ki jo je zadnjič na Deteljici v Bistrici pri Tržiču ovekovečil naš fotograf, se očitno ni odločila niti za Avstrijo niti Ljubljano. Razumljivo – Avstrijci so poostrili mejni n...

GG Plus / torek, 25. oktober 2016 / 13:46

Premisleki o književnosti in jeziku

»Šalamun je slovenski pesnik, ki ga je njegova planetarna pustolovščina pripeljala na rob globalizacijske potopitve. Nekje tam na začetku sedemdesetih let je zapisal: 'Velika stiska, ker začenjam s...