Ansambel Vrisk / Foto: arhiv ansambla

Slovenske viže v narečju

Ideja za festival Večer slovenskih viž v narečju je nastala na Radiu Sora kot izvirno spodbujanje in ohranjanje naše narečne besede. Menili so, da je prav domača narodnozabavna glasba tista, ki ji je narečna beseda lahko najbližja. Slovenija je tako leta 2001 dobila prvi in edini festival narodnozabavnih viž v narečju.

Za sodelovanje na 14. Večeru slovenskih viž v narečju se je prijavilo več kot dvajset ansamblov, strokovna komisija pa je izbrala dvanajst izvajalcev. Tekmovalnim skladbam boste lahko v živo prisluhnili 30. maja zvečer v tržaški občini Zgonik v Italiji. Tokrat vam predstavljamo prva dva izmed ansamblov.

Ansambel Vrisk

Ansambel Vrisk deluje polnih 19 let, zato lahko rečemo, da je že polnoleten. Ansambel deluje v sestavi: vokalistka Beti Stopar, pevec, basist, baritonist Valter Hafner, kitarist in vokalist Rok Fojkar, basist in vokalist Jernej Tišler, harmonikar, klaviaturist in vodja ansambla Jože Avbar. »V ansamblu smo Dolenjec ter trije Gorenjci, to je sekcija za ‘šparanje’, kot se radi pošalimo. Sicer je gorenjsko-dolenjsko-štajerska naveza kar v redu – dober gorenjski ritem, štajerska zagrizenost ter mehka dolenjska duša,« o svojem receptu za uspeh pravijo člani ansambla Vrisk, katerega sedež je v domačem kraju vodje, v Trebnjem.

Glasbena stroka jih ni spregledala, nagrade se kar vrstijo: zmaga na festivalu Slovenska polka in valček 2002 ter nagrada za najboljšo vižo s strani strokovne komisije za skladbo Preveč je belih rož na televiziji Slovenija, nagrada za najboljšega izvajalca na festivalu Slovenska polka in valček 2006 s skladbo Moja lepa Belokranjka, so dobitniki zlatega orfeja na Ptujskem festivalu 2001, nagrade za najboljšo vokalno izvedbo ter glavne nagrade za najboljši ansambel na novoletnem festivalu narodno-zabavne glasbe v Dolenjskih Toplicah 2005, petkratni finalisti oddaje Najlepša viža na Radiu Slovenija, nagrade srebrni slavček leta 2002, šestkratni udeleženci na finalnem koncertu Slovenska polka in valček na Televiziji Slovenija ter zmagovalci na številnih glasbenih lestvicah lokalnih radijskih postaj.

»Največja nagrada za naš trud in delo pa je, da so poslušalci našo glasbo lepo sprejeli, saj smo bili na nekaterih lestvicah radijskih in televizijskih postaj večkrat tudi zmagovalci,« so zadovoljni člani ansambla. Ansambel Vrisk, katerega skladbe so zbrane na dveh kasetah in štirih zgoščenkah, redno sodeluje v narodnozabavnih oddajah na televiziji Slovenija, radijskih postajah, na prireditvah Koncert iz naših krajev ter ostalih prireditvah, koncertih ter veselicah širom po Sloveniji. Slovensko narodnozabavno glasbo pa so z veseljem ponesli tudi prek naših meja v Avstrijo, Švico, Nemčijo, Francijo, ZDA, Kanado in Italijo. Ponosni so na slovensko narodnozabavno glasbo, zato se jo trudijo izvajati čimbolj kakovostno in izvirno.

Ansambel Ano ur’co al’ pej dvej

Skupino Ano ur’co al’ pej dvej sestavljata vokalni kvartet in instrumentalni trio: pevki Marta Fabris in Sara Jablanšček, pevca Boris in Igor Košuta, harmonikar Igor Zobin, kitarist Igor Starc in kontrabasist Peter Kuk. Posebnost ansambla je, da igra predvsem slovenske tržaške narodne ali ponarodele pesmi. Nastopa v tržaških narodnih nošah in je v taki zasedbi edina v zamejstvu.

Skupina je sodelovala na različnih glasbenih festivalih v Sloveniji z odličnimi uvrstitvami in v radijskih ter televizijskih oddajah. V petnajstih letih delovanja je pripravila več samostojnih koncertov in se udeležila raznih kulturnih prireditev v Sloveniji, Italiji in Avstriji. Posnela je tri zgoščenke in predstavila poleg narodnih tudi avtorske pesmi. Pri priredbah so sodelovali ugledni glasbeniki, kot npr. Aleksander Vodopivec, Ivan Florjanc, Zoran Lupinc in Adi Danev. S svojo dejavnostjo skušajo člani ansambla ohranjati in ovrednotiti ljudsko izročilo ter približati poslušalcem pesmi v sodobnejših priredbah. V bodoče pa načrtujejo tudi predstavitev svojih starejših in novejših avtorskih pesmi. »Na Večere slovenskih viž v narečju smo se podali že trikrat. Tu smo se vedno dobro počutili in vračamo se z dobrimi občutki in zadoščenjem nad sprejemom, ki nam ga nudijo,« pravijo člani ansambla.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 30. junij 2010 / 07:00

Gorenjski odpadki bližje rešitvi

Sestali so se predstavniki gorenjskih občin, ki so povezane v konzorcij CERO. Ta teden sestanek na ministrstvu za okolje.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 30. junij 2017 / 06:00

Koncert za lutnjo in glas

Tunjice - V soboto, 1. julija, bo v župnijski cerkvi sv. Ane v Tunjicah pri Kamniku koncert za lutnjo in glas. Nastopila bosta lutnjar Jan Čižmar in sopranistka Marta Močnik Pirc.

Kranj / petek, 30. junij 2017 / 06:00

Visok jubilej cerkve sv. Tomaža

Praznovanje petstote obletnice posvetitve cerkve sv. Tomaža bo v Britofu v nedeljo, 2. julija, ko bo sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof dr. Franci Šuštar.

Škofja Loka / petek, 30. junij 2017 / 21:53

Poletni potepi po pisani Loki

Škofja Loka – Turizem Škofja Loka to poletje spet vse sobote v mesecu juliju in avgustu organizira brezplačna vodenja po mestnem jedru Škofje Loke in ustvarjalne rokodelske delavnice z domačimi moj...

Bled / petek, 30. junij 2017 / 21:53

Odličnjake sprejel župan

Bled – Ob koncu šolskega leta je župan Janez Fajfar v prostorih Občine Bled sprejel učence, ki so v vseh razredih osnovne šole dosegli odličen uspeh. V šolskem letu 2016/2017 je deveti razred Osnov...

Nasveti / petek, 30. junij 2017 / 21:51

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)