
Mladinska knjiga bo gorenjska
Založba Učila International iz Križ pri Tržiču je kupila večinski delež osrednje slovenske založbe Mladinska knjiga.
Kranj – »Verjamem v založništvo in knjigotrštvo, Mladinska knjiga pa je največji igralec na trgu v obeh segmentih. In če njeno velikost združimo z našo prodornostjo in produktivnostjo, iz tega lahko nastane zgodba o uspehu,« je nakup večinskega, 51,2-odstotnega deleža v Mladinski knjigi komentiral Srečko Mrvar, direktor založbe Učila International iz Križ pri Tržiču. Kot je pojasnil, bodo za večinski paket delnic odšteli 5,4 milijona evrov, pri čemer bo celotna transakcija še bistveno večja, saj morajo oddati prevzemno ponudbo za popoln prevzem družbe, prevzeta družba pa ima tudi precejšen dolg. Nakup bodo financirali delno z lastnimi sredstvi, delno z odprodajo nepotrebnega premoženja, delno pa z najemom bančnega posojila, je dodal. Sprememb Mrvar za zdaj ne napoveduje, saj niso še niti prevzeli založbe, obenem pa pravi, da so spremembe v poslovanju stvar uprave, pri programih pa stvar uredništev oziroma urednikov.
Podjetje Učila International je nastalo iz podjetja Učila, ki ga je po javno dostopnih podatkih ustanovil Srečko Mrvar, ki je še danes edini lastnik podjetja. Sprva se je podjetje ukvarjalo predvsem z literaturo za otroke, učili in učnimi pripomočki, nato so se usmerili tudi v literaturo za odrasle in mladino. Leta 2002 so prenovili knjižni program, ustanovili svoj knjižni klub in odprli prve lastne knjigarne z imenom Felix. Založba je znana po izdajah žepnih knjig, biografijah estradnikov in svetovnih prodajnih uspešnicah, kot je denimo Petdeset odtenkov sive.
Podjetje že vsa leta posluje uspešno, v letu 2012 so imeli 6,4 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje ter nekaj manj kot 300 tisoč evrov čistega dobička.
Nakup večinskega deleža v Mladinski knjigi pa so nekateri mediji pospremili s primerjavo, da palček prevzema velikana; v Učilih International je namreč manj kot dvajset zaposlenih, medtem ko je v založbi Mladinska knjiga zaposlenih prek tisoč ljudi, upoštevajoč tudi družbe, ki sodijo pod njeno okrilje, to so Cankarjeva založba in družbe v Skupini Mladinska knjiga v Srbiji, BIH, Makedoniji in na Hrvaškem. Mladinska knjiga ima skoraj sedemdesetletno tradicijo izdajanja knjig, učbenikov in revij, od ustanovitve do danes pa je izdala okrog sto milijonov knjig.
Na nakup se je odzval tudi minister za kulturo Uroš Grilc. Izrazil je zaskrbljenost, kako občutljiv bo novi lastnik za javni interes na področju knjige in kakšna bo njegova skrb za ustrezen nivo kakovosti slovenske knjige, ohranitev knjigarniške mreže in razvoj bralne kulture. »Mladinska knjiga bolj neodgovornega lastnika, kot je bil cerkveni Zvon 2, ki je založbo vsem na očeh pripeljal do nastalega položaja, praktično ne more imeti. Zadovoljen sem, da je prodaja zaključena in da imamo novega lastnika, na katerem je velika odgovornost,« je poudaril.