
Sodstvu zmanjkuje denarja
Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša opozarja, da bo sodiščem kmalu zmanjkalo sredstev za pokrivanje stroškov sodnih postopkov.
Ljubljana – O težkem finančnem stanju gorenjskih sodišč je na straneh Gorenjskega glasa pred kratkim govorila že predsednica Okrožnega sodišča v Kranju Janja Roblek, minuli teden pa so o resnem finančnem stanju v sodstvu spregovorili tudi na vrhovnem sodišču. Predsednik sodišča Branko Masleša je namreč na novinarski konferenci opozoril, da zaradi pomanjkanja denarja sodišča ne bodo več mogla plačevati stroškov stečajnih postopkov, odvetniških storitev, sodnih izvedencev, tolmačev, vročevalcev, porotnikov in izvršiteljev. Za sodne postopke je namreč letos predvidenih okoli 17 milijonov evrov, več kot polovica denarja pa bo zaradi spremenjene insolvenčne zakonodaje šla za stroške stečajev. Po Masleševem mnenju sodišča sicer niso pred kolapsom, a je stanje resno, na kar so opozarjali tudi vlado, ki pa stroškov sprememb stečajnega postopka ni predvidela. Vse ključne deležnike v državi je zato pozval k celovitemu in kakovostnemu razmisleku, kako se kot družba sploh želimo razvijati. Pričakovati je, da bo pomanjkanje sredstev privedlo do zastojev, ki bodo občutno dvignili povprečne pričakovane čase reševanja zadev, ki so se sicer sistematično zniževali vse od preloma tisočletja, je še opozoril.
Gregor Strojin, vodja Službe za odnose z javnostmi pri VSRS, je na podlagi števila začetih stečajev v prvem trimesečju 2014 podal oceno, da jih bo do konca leta začetih med 3228 in 3680 v primeru osebnih stečajev ter 1400 do 2300 v primeru stečajev pravnih oseb. To za sodišča predstavlja med osem in 12 milijonov dodatnih stroškov. Pri kritju začetnih stroškov stečajnih postopkov gre sicer večinoma res za predujme, ki naj bi se kasneje povrnili, vendar je to zgolj teoretična možnost, saj do vračila pride le, če unovčena stečajna masa presega znesek predujma, je razložil in dodal, da tudi če do vračila pride, gre praviloma v integralni proračun in ne proračun sodišč.
Stanje je zelo alarmantno na Okrožnem sodišču v Mariboru, saj je njegova predsednica Alenka Zadravec opozorila, da so lani za kritje začetnih stroškov stečajev porabili 493 tisoč evrov, glede na uvodni trend v 2014 pa ocenjujejo, da bodo letos samo za ta del potrebovali 2,2 milijona evrov. Na postavki za sodne postopke pa imajo imajo zagotovljenih 791.465 evrov, do tega tedna pa so porabili že skoraj 94 odstotkov vseh razpoložljivih sredstev. Sredstev za vodenje sodnih postopkov bo mariborskemu sodišču tako zmanjkalo že 15. aprila.