
Zgled iz bližnjega Lovrana
Včasih po zglede za reševanje slovenskih težav ni treba daleč po svetu. Tak zgled najdemo v Lovranu, letovišču na Opatijski rivieri, v ortopedski kliniki, ki jo vodi dr. Branko Šestan. Njegov obračun s korupcijo je navdihujoč.
Branko Šestan, Lovran
»Bil sem priča, ko je skupina kolegov dvomila o neki protezi. Podjetje je nato plačalo izobraževalno potovanje v Brazilijo in ko so se vrnili, so vsi dejali, da je ta proteza pravzaprav povsem dobra, celo odlična. Kar naenkrat ostanete sami v tem, ko ugotavljate, kako to rešiti, kako se spopasti s tem – ali boste popustili pritiskom in delali tako kot vsi drugi ali se boste uprli. Moram priznati, da kar nekaj časa nisem spal, ko sem se moral sam pri sebi odločiti, kako bom. Ko sem prevzel mandat, sem si govoril, da je tudi moje delovno mesto odvisno od uspešnosti bolnišnice, in predstavljal sem si, da bodo tudi nadrejeni prepoznali moj trud. Najprej je treba 'resetirati' sistem znotraj bolnišnice, ampak ne govorim o nekem tektonskem premiku, morda o treh ali štirih ljudeh, ki vam morajo biti zares vdani in predani, na področju financ in med strokovnim kadrom. Ko se znotraj bolnišnice to uredi, pa pridejo v naslednji fazi na vrsto zunanje grožnje – na primer anonimna SMS-sporočila s precej neprijetno vsebino, ampak če tukaj pokleknete, ste spet na začetku. Zadevo prijavite policiji, ampak oni pošiljateljev ne morejo odkriti, saj gre za predplačniške prenosne telefone, kupljene le za to. Ampak če se vam uspe takrat upreti, potem to mine, grožnje prenehajo. Vsak začetek je pač težak.« Tako je prof. dr. Branko Šestan, direktor Klinike za ortopedijo Lovran, popisal pritiske, ki jih je moral prestati, ko se je odločil, da z dejanji prepreči korupcijo v bolnišnici, ki jo vodi. Pa je korupcijo sploh mogoče izkoreniniti? »Korupcijo je lahko posekati, težko pa ji je izpuliti korenine. Po mojih izkušnjah je korupcija tako kapilarno razširjena med nami, da se je pravzaprav niti ne zavedamo več. To je enostavno naš način razmišljanja. Pogosto se šalimo in pravimo: če ne gre drugače, poskusimo pošteno. Šala, ki pa ni daleč od resnice.« No, uspehi direktorja Šestana so po osmih letih zavidljivi, po njih bi se morali zgledovati tudi direktorji slovenskih bolnišnic. »Čakalne vrste nimamo več. Prej so znašale od tri do štiri leta. Na seznamu čakajočih je bilo od 2500 do 2800 ljudi. Trenutno znaša čakalna vrsta za umetni kolk dva meseca. To se je zgodilo v treh, štirih letih.« Drastično so znižali cene ortopedskih pripomočkov. »Še pred sedmimi, osmimi leti je cena proteze istega proizvajalca, istega dobavitelja, ki jo je zastopal isti človek, od bolnišnice do bolnišnice, od mesta do mesta nihala za tri do štirikrat.« In kako je vse to dosegel? Z uvedbo enotnih javnih naročil. Po uvedbi teh so cene drastično padle, dolgovi so poplačani, bolnišnica posluje pozitivno, prejema pa isti material, kot ga je v preteklosti. Najbolj ga zanima, kdo piše tehnični opis javnega natečaja. Sumljivo mu je že kopičenje številk in tehničnih karakteristik. Če je v razpisu navedeno, da mora imeti avtomobil na prednji maski zvezdo ali štiri kroge, je jasno, da izbirate že vnaprej izbrano vozilo, in je jasno, kdo stoji za tem … (Vir: MMC RTV SLO)
Madžarska ostaja Orbanova
Na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Madžarskem je že drugič (prvič 2010) visoko zmagal Viktor Orban na čelu konservativne stranke Fidesz. Dobil je skoraj 45 odstotkov glasov in s tem dvotretjinsko oziroma ustavno večino. Zmago desnice je poudaril tudi visoki volilni rezultat skrajno desne, do Romov in Judov sovražne stranke Jobbik, ki je dosegla dobrih dvajset odstotkov. Kako bo vladal Orban v naslednjih štirih letih? Še bolj konservativno, kot je v minulih štirih, bi težko. V minulem mandatu je uveljavil spremembe, zaradi katerih je bil deležen hude kritike EU. Spreminjal je ustavo, posegal v neodvisnost sodstva in centralne banke, si prirejal medijsko in volilno zakonodajo. V nedeljo zvečer je po objavi rezultatov pred navdušeno množico izjavil: »Smo na robu novega, čudovitega obdobja in vse državljane Madžarske vabim, da v to novo obdobje vstopimo skupaj …« Poudaril je tudi, da so bile volitve »svobodne, organizirane v svobodni državi«. Madžarska levica, ki je doživela že drugi totalni poraz, je na tleh. Tretjina Madžarov pa živi pod pragom revščine. Kdo jih bo zagovarjal?
Grk iz Toleda
V ponedeljek, 7. aprila, je minilo 400 let od smrti El Greca (1541–1614), španskega umetnika grškega rodu. V Toledu so ob tej obletnici odprli veliko razstavo Grk iz Toleda, na ogled je okoli 100 slik, odprta bo do 14. junija. Slike so samo za to priložnost posodili muzeji in galerije iz 31 mest. Take priložnost ne bo več, pa še Španija je v tem času zelo lepa. Torej?