
V ritmih orglic
Pri Avseniku v Begunjah so minulo soboto pripravili že 8. srečanje orgličarjev iz vse Slovenije.
Galerija Avsenik – Hohner je novo srečanje orgličarjev pripravila po enoletnem premoru, a za to so imeli zelo dober razlog.
»V minulem letu nam je veliko časa in energije vzela selitev galerije iz našega muzeja, ki je od 1. aprila letos samostojna, in sicer v novih prostorih – samo čez cesto, v stavbi stare pošte. Kljub vsemu naše srečanje ostaja tradicionalno in tudi letos se je vabilu odzvalo kar nekaj orgličarjev iz vse Slovenije. Prvič smo to srečanje pripravili zato, ker so nas vsi spraševali po najcenejših instrumentih. Orglice so prav take – poceni, med najmanjšimi, a hkrati med najbolj družabnimi instrumenti. V Nemčiji imajo v nekaterih šolah organizirano tako, da učenci po eno uro na dan igrajo orglice, pa tudi v vrtcih to spodbujajo, mi pa si prizadevamo predvsem širiti to veselje in predvsem povezovati orgličarje iz vseh slovenskih pokrajin, pa tudi iz tujine,« nam je pred začetkom srečanja povedala glavna pobudnica in duša orgličarskih srečanj v Begunjah Brigita Avsenik, soproga Slavka Avsenika, in dodala, da je bil velik ljubitelj orglic že njen stari oče, zato veselje do tega malega instrumenta v sebi nosi že od malega. »Sama sem igrala klavir, veliko sem pomagala možu Slavku, 25 let pa sem vodila tudi našo galerijo. Zdaj bom imela več časa in mogoče se jih bom zdaj tudi sama naučila igrati. Veseli me, da orglice postajajo vse bolj priljubljene. Včasih so bile to podcenjevalni instrument, danes pa so celo spremljevalni pri orkestrih in to je vsekakor velik napredek.«
Tudi letošnji mednarodni orgličarski dan so pri Avseniku pripravili v sodelovanju s prof. Vladimirjem Hrovatom, ki je orgličarske delavnice v Begunjah začel že leta 1993, ter podjetjem Hohner, ki je omogočilo brezplačno poučevanje igranja na orglice za otroke in akcijske cene inštrumenta. Strokovnemu delu je tudi letos sledil nastop sodelujočih orgličarjev. Mladi in stari, moški in ženske so dokazali, da se na ustne harmonike da zaigrati prav vsako zvrst glasbe. Srečanje so s svojim nastopom začeli orgličarji iz ansambla Sorarmonica, ki ga vodi Vladimir Hrovat. Med drugim so zaigrali skladbe Mozarta in Schumanna, pa Beatle, filmsko uspešnico Edelweiss in seveda Avsenikovo Na Golici. Za njimi se je z orglicami predstavilo še devet glasbenikov oziroma skupin: Jože Andrejaš iz Radovljice, Robert Ivančič in Vid Geršak iz Ljubljane, Rok in Marjan Urbanija iz Mengša, Silvo Girandon, nato pa še Anton Krek, Jože Dolenc, Milan Kalan in Janez Benedičič kot Poljanski orgličarji, Davorin Cej, Janez Gašperin, Janko Mlakar in Anton Poljanec. Na koncu so družno zaigrali sklepno melodijo koncerta Avsenikovo Igral sem na orglice.
»Moj mož vam sporoča, da bo – če boste pridno igrali – napisal še kakšno lepo melodijo za vas, orgličarje, zato se prihodnje leto spet vidimo v še večjem številu,« pa je zbrane še nagovorila Brigita Avsenik.