Holcanje in drsanje

Predsednik drsa. Minulo soboto je Borut Pahor spet nastopil na državnem in medijskem odru v eni od svojih populističnih predstav. V jeseniški dvorani Podmežakla je drsal celo večnost, od treh popoldne do enih ponoči in tako izpolnil obljubo, ki jo je dal v Sočiju – da bo drsal toliko ur, kolikor bodo risi dali golov. Oddrsal je vseh deset ur! Bravo! Lepo, všečno. A ob tem se državljan vpraša, ali bi lahko predsednik počel še kaj bolj državniškega in politično produktivnega. Lahko bi, denimo, izbral bolj kredibilnega predsednika KPK.

Predsednik drsa, vlada pa je nadrsala. Predsednikovo drsanje državi ne škodi, vladni zdrsi jo vodijo v polomijo. Predsedniku se je zgodil Štefanec, vladi pa še mnogo hujšega. Prišla in odšla je Alenka Trop Skaza, zdravstvo, ki je bolno in prepoznano za najbolj skorumpiran sistem v državi, je spet brez resornega ministra. Padel je zakon o davku na nepremičnine, ustavno sodišče je to skrpucalo upravičeno razveljavilo, a v proračunu je zato nastal obet dvestomilijonske luknje. Finančni minister bi jo zapolnil z dvigom DDV, ta pa spet razburja in ogroža tudi enotnost vladne koalicije. Nič ne kaže, da bi vladi uspel kak bistveni premik na drugih kritičnih področjih njene dejavnosti – pri spodbujanju gospodarstva, zniževanju brezposelnosti, zmanj­ševanju zunanje zadolženosti države … Če si predsednik države lahko privošči počasno, a vztrajno drsanje, bi morala predsednica vlade v sebi združiti veščine hitrostne in umetnostne drsalke, pa še borbenost hokejistke. To pa je najbrž tudi za tako strumno damo preveč. Zna biti, da vsega tega niti prvak opozicije ne bi zmogel.

Državljani, ki moramo vse to gledati, v tej predstavi povečini ne uživamo. Največ nas je takih, ki bi radi predvsem v miru živeli in delali. Vojne res (še) ni, dela je, kolikor ga vidiš, a je vse slabše plačano. To pot se omejim na delavnost ljudi na območjih, ki jih je prizadel februarski žled. Ta so zadnje tedne vsa v znamenju »holcanja«. Ne vem, katero slovensko besedo bi uporabil namesto te narečne popačenke (iz nemškega glagola holzen in samostalnika der Holzer), pri nas poznamo samo to. Ko gre nekdo delat v gozd, podirat drevesa in jih spravljat iz gmajne za nadaljnjo obdelavo, pravimo, da gre »holcat«. Nihče ne reče, da gre »delat z lesom« ali »oprav­ljat spravilo lesa« iz domačega gozda … No, saj ni važno, kako se temu reče, dejstvo je, da v teh ter v minulih in prihodnjih dneh vsi, ki imajo kaj gozda in polomije v njem, zavzeto »holcajo«. Mnogi jim pomagajo. Rešujejo, kar se iz polomije rešiti da. To vem tem bolj, ker sem se v tem položaju znašel tudi sam. Zjutraj in dopoldne pišem in berem, popoldne »holcam«. Izogibam se podiranju dreves, to je preveč nevarno, k sreči se mi kaj hujšega še ni zgodilo, a ni veliko manjkalo. Najraje delam »butar'ce«. To je prav­zaprav zelo filozofsko početje. Na mirnem kotičku pod gozdom sekaš veje in jih zlagaš v butare, ko so te dovolj velike, pa jih povežeš in kurjava za krušno peč v naslednjih zimah je zagotovljena. Filozofskost tega početja pa je v miru, ki ga obdaja, in v tem, da lahko ob delu, ki miselno ni preveč zahtevno, premišljuješ karkoli, tudi kaj bolj posvečenega.

Kaj če bi šli še predsednik države in vlada malo »holcat«! Ne, to bi bilo za naše izbrance prelepo in hkrati preveč nevarno. Polomija v državi je dovolj velika, rešujejo naj tisto, kar je ob njihovi asistenci povzročil žled v gospodarstvu, politiki, sociali. Dela je ogromno, za drsanje zdaj ni pravi čas. Čas je za »holcanje«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / četrtek, 28. maj 2009 / 07:00

V Vrbi muzej že sedem desetletij

Minuli četrtek je minilo sedemdeset let od razglasitve Prešernove rojstne hiše v spominski muzej.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 29. november 2016 / 21:30

Vojskovali so se za Slovenijo

Z Blaznikovim in muzejskim večerom Škofja Loka in Ločani v osamosvojitveni vojni junija 1991 so se v Muzejskem društvu Škofja Loka oddolžili letošnji 25-letnici slovenske države.

Nasveti / torek, 29. november 2016 / 21:27

Rižota z zelenjavo ali radičem

Priprava rižot je enostavna in hitra, poleg tega pa za kuhanje umažemo le eno posodo. Za vsako rižoto je pomembno, da imamo dobro jušno osnovo, zato je najbolje, da jo pripravimo takrat, ko nam ost...

Zanimivosti / torek, 29. november 2016 / 21:04

Sajasti in rogati v Podkorenu

Po Podkorenu se je v petek zapodilo kar enaindvajset skupin parkeljnov iz Avstrije, Italije in Slovenije. Slikovita popestritev turobnega novembra in bučen uvod v decembrsko praznično dogajanje.

Razvedrilo / torek, 29. november 2016 / 21:01

Bodi moja voda

V kranjskem KluBaru je v soboto navdušil karizmatični reški pevec Damir Urban, tudi decembrski koncertni spored pa v Klubaru zagotavlja pestre glasbene večere.

GG Plus / torek, 29. november 2016 / 20:56

Kaj vse nam čipka pomeni danes?

Snovanja to pot namenjamo bogastvu slovenske klekljane čipke, razpete med obrtjo in umetnostjo. Kar je prišlo letos še posebej do izraza, saj je naša država gostila 17. Svetovni čipkarski kongres (OID...