
Referendum bo samostojen
Državni zbor je odločil, da bo referendum o arhivski noveli potekal 4. maja, ne pa hkrati z evropskimi volitvami 25. maja.
Referendum bo 4. maja
Ta teden smo bili bombardirani s številnimi bolj ali manj uspelimi prvoaprilskimi potegavščinami. Prav nič v povezavi z dnevom norcev, razen da je bilo istega dne, pa so državni poslanci na izredni seji odločali o datumu izvedbe referenduma o arhivski noveli. Opozicija, zlasti največja stranka SDS, se je zavzemala za 25. maj, ko bodo v Sloveniji potekale tudi evropske volitve. Koalicija, meneč, da SDS, ki je nazadnje glasovanje o obravnavanem odloku obstruirala, nekdanji dan mladosti »diši« le zaradi volilne kuhinje, pa je na koncu izglasovala prav tako praznično nedeljo, 4. maja, kot dan, ko bomo državljani povabljeni na volišča, da izrazimo svojo voljo glede novele zakona o arhivskem gradivu. V SDS so sicer 25. maj zagovarjali, ker bi na ta način privarčevali 2,2 milijona evrov, ljudem pa ne bi bilo treba na volišča dvakrat v enem mesecu. Koalicija pa je nasprotno ponavljala mnenje kulturnega ministra Uroša Grilca, da gre za preveč resno temo, da bi jo lahko mešali z evropskimi volitvami. Kakorkoli že, ustavno sodišče bo sedaj po napovedih Branka Grimsa (SDS) moralo presoditi, ali je odlok o razpisu referenduma sploh skladen z ustavo, saj naj bi zaradi »nemogočih rokov« omejeval volilno pravico.
Pikalo ostaja minister
Že dan pred dnevom norcev je v državnem zboru potekala tudi interpelacija zoper ministra za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala, ki jo je vložila SDS. Za ministrovo razrešitev je po več kot sedmih urah razprave glasovalo trideset poslancev, proti jih je bilo 43. Koalicijska stran je sicer interpelacijo ocenila kot povsem nepotrebno in neutemeljeno, opozicija pa je opozarjala, da minister ni uspel ovreči očitkov iz interpelacije. SDS je sicer Pikalu očitala nepravilnosti in korupcijo pri javnem razpisu Državljanska vzgoja ministrstva za šolstvo iz leta 2009. Pikalo je opozoril, da je interpelacija nepotrebna, saj se nanaša na čas, ko ni bil minister, vložena pa naj bi bila tudi zaradi maščevanja za razveljavljene koncesije, ki jih je nekdanji šolski minister iz vrst SDS podelil štirim visokošolskim zavodom.
Štefanec prevzel posle
Prav tako dan pred dnevom norcev je vodenje Komisije za preprečevanje korupcije prevzel novi predsednik Boris Štefanec, ki je še vedno brez namestnikov. Primopredaje poslov so se sicer udeležili vsi trije dosedanji člani senata – predsednik Goran Klemenčič in njegova namestnika Rok Praprotnik in Lilijana Selinšek, ki pa so posle želeli predati izven soja televizijskih luči, tako da je pred novinarje stopil le Štefanec. Mimogrede: nekdanji namestnik predsednika KPK Rok Praprotnik se je na dan norcev zaposlil v NLB, in sicer na mestu direktorja centra za skladnost poslovanja, kjer bo zadolžen za krepitev vseh preventivnih mehanizmov. SDS že zahteva sklic izredne seje državnega zbora, ker da naj bi bil Praprotnik vnaprej obveščen o objavi razpisa, zato naj bi šlo za politično kadrovanje, kar pa da ni osamljen primer.
Že druga interpelacija zoper Viranta
Pred očitki o političnem kadrovanju pa se bo moral danes v državnem zboru braniti tudi notranji minister Gregor Virant, za katerega bo to že druga interpelacija. Iz največje koalicijske stranke Pozitivne Slovenije prihajajo napovedi, da bodo interpelacijo podprli tudi trije njihovi poslanci. Virant, ki s svojo stranko DL zaradi odločnega nasprotovanja vnovičnemu dvigu DDV te dni v nejevoljo spravlja premierko Alenko Bratušek in finančnega ministra Uroša Čuferja, trdno stališče DL pa pretresa tudi celotno koalicijo, je dejal, da se bo na glasovanju o interpelaciji pokazalo, kdo je dejanski šef PS – Bratuškova ali Zoran Janković.
Kriminalisti tudi pri Vrhuncu
Včeraj so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada izvedli nova preiskovalna dejanja zaradi sumov kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije v zdravstvu. Petim osumljenim osebam so odvzeli prostost, po neuradnih informacijah naj bi bil med njimi tudi prvi mož Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Simon Vrhunec. Kriminalisti so opravili osem hišnih preiskav, po poročanju nekaterih medijev tudi pri dobavitelju medicinske opreme Medicoengineeringu in njegovi direktorici Tanji Frantar Zabret. Zadnje obsežne kriminalistične preiskave v zdravstvu so potekale konec lanskega leta zaradi suma kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril.