Izbrali tri najbolj inovativne ideje
Na letošnjem pospeševalniku idej ITIME je sodelovalo sedemnajst mladih podjetniških skupin, strokovno komisijo pa so najbolj prepričale tri ekipe, ki želijo razviti učni simulator vožnje, programsko opremo za lažjo uporabo računalnikov v tretjem življenjskem obdobju in aplikacijo za potapljače.
Kranj – V prostorih kranjskega Iskratela se je v sredo z razglasitvijo najboljših treh podjetniških idej končal letošnji pospeševalnik idej ITIME, ki ga v partnerstvu z Microsoftovim inovacijskim centrom ter drugimi partnerji in programi že več let organizirajo člani Iniciative Start:up Slovenija. ITIME je namenjen podpori mladih talentov pri razvoju in komercializaciji rešitev z globalnim potencialom s področja telekomunikacij, interneta, medijev in zabave, končni cilj programa pa je priprava idej za predstavitev pred domačimi in tujimi investitorji. »S takimi programi, kot je ITIME, želimo našo regijo spremeniti v destinacijo, jo postaviti na zemljevid start-up z vso potrebno infrastrukturo in podporo za mlada inovativna podjetja,« je ob tej priložnosti povedal vodja Iniciative start-up Slovenija Iztok Lesjak.
»Namen programa ITIME je ekipam z uporabo sodobnih metodologij pomagati dokončno razviti poslovno idejo in preveriti predpostavke poslovne ideje na trgu, zato smo oblikovali program in paket nagrad, ki jim bo omogočil prav to,« je povedal Urban Lapajne, organizacijski vodja projekta. Letošnjega pospeševalnika ITIME se je tako udeležilo 17 mladih podjetniških ekip, izmed katerih je sedem ekip izpolnilo kriterije za preboj med finaliste, ki so se v sredo v Kranju predstavili tudi strokovni komisiji. To so z zavzetostjo, inovativnostjo in stopnjo razvitosti svoje podjetniške ideje najbolj prepričale tri ekipe: NERVteh, ki razvija učni simulator vožnje, s katerim želijo zmanjšati število prometnih nesreč, SeniorPad s programsko opremo za računalnike s zaslonom na dotik, ki olajša njihovo uporabo v tretjem življenjskem obdobju, in SQBZY, ki razvija integriran informacijski sistem za potapljaške centre in rekreativne potapljače. Zmagovalci so prejeli privlačen nagradni paket, med drugim tudi celodnevno delavnico z Ashem Mauryo, avtorjem svetovne uspešnice Running Lean, udeležbo na vrhunski mednarodni konferenci PODIM, največji slovenski podjetniški konferenci, in udeležbo na PROFIS mednarodni investicijski konferenci v Budimpešti.
Član strokovne komisije Roman Kužnar, direktor RC IKT iz Kranja, tudi člana Iniciative Start:up Slovenija, je razložil, da se je med ocenjevanjem skušal vživeti v vlogo uporabnika predstavljenih idej. Nekatere od njih so ga v tej smeri zelo prepričale, tudi s strategijo, kako »napasti« kupca. »Če bi bil sam investitor, bi se za podporo dveh ali treh tudi odločil,« je dejal.