Stabilna branost Gorenjskega glasa
V torek so na novinarski konferenci predstavili nove podatke iz Nacionalne raziskave branosti (NRB) za leto 2013. Gorenjski glas se je po pričakovanjih dobro odrezal, saj je njegova branost že več let stabilna.
Kranj – Predstavljeni podatki za osemmesečno obdobje merjenja, od junija 2013 do februarja 2014, so pokazali, da Gorenjski glas spremlja 55.000 bralcev, kar kaže, da nam bralci zaupajo in cenijo moč lokalne novice, in v primerjavi s preteklimi leti ne pomeni bistvenih odstopanj. Ob tem je treba poudariti, da podatki s preteklimi obdobji merjenja niso povsem primerljivi, saj se je tokrat doseg branosti prvič meril na različnih platformah, z obiskanostjo spletnih strani in mobilnih platform. Izkazalo se je, da obisk spletnih strani k večjemu dosegu pripomore predvsem pri dnevnih časopisih, zato so posledično tudi njihovi dosegi, ki so seštevek tiskane izdaje, spleta ter mobilnih platform, višji, kot bi bili, če bi se meril samo obseg tiskane izdaje. Pri revijah in časopisih, ki ne izhajajo vsak dan, pomen obiskanosti spletne strani ni tako zelo izrazit kot pri dnevnikih.
Nacionalna raziskava branosti (NRB) po vzoru evropskih medijskih raziskav v Sloveniji poteka že več kot deset let, vanjo je vključenih 147 edicij periodičnega tiska. Eden zanimivih podatkov je, da se napovedi o propadu tiska na račun uporabe interneta vsaj za zdaj še ne uresničujejo, saj je raziskava pokazala, da na povprečen dan skoraj milijon prebivalcev Slovenije, natančneje 56 odstotkov prebivalstva, starega od deset do 75 let, v rokah drži časnik ali časopis. Prva tri mesta na lestvici najbolj branih edicij, ki pokrivajo celo Slovenijo (mednje se Gorenjski glas zaradi regionalnosti ne uvršča), pa zasedajo Slovenske novice, Žurnal in Vikend.