
Slovenska drama je tu
Včeraj zvečer so slovesno odprli 44. teden slovenske drame, ki bo potekal do 6. aprila. Sedemnajst predstav, današnja razprodana.
Kranj – Od včeraj naprej se v Kranju bere in gleda »dramski enajsterec«, letošnji Teden slovenske drame, ki bo skupaj trajal enajst dni, tja do 6. aprila, ko bodo podeljene Šeligova, Grumova in druge nagrade. Kljub ne ravno rožnati finančni situaciji v državi, kar se odraža tudi na proračunu festivala, Ministrstvo za kulturo je zanj prispevalo 53 tisoč, Mestna občina Kranj pa 57 tisoč evrov, sponzorjev skoraj ni več, tisti, ki še ostajajo, pa zmanjšujejo sredstva, se tudi letos obeta bogat in zanimiv program. Na festivalskem odru se bo zvrstilo sedemnajst predstav, od tega osem v tekmovalnem programu, med njimi tudi avtorski projekt Prešernovega gledališča Kranj 25.671 Oliverja Frljića. Po štiri predstave se bodo zvrstile v spremljevalnem in mednarodnem programu, v katerem se bodo predstavile gledališke skupine iz Izraela, Slovaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine. Letošnji festivalski prizorišči bosta Prešernovo gledališče in Stolp Škrlovec Kranj, dve predstavi pa bosta v Ljubljani. Tudi letos so pripravili delavnice dramskega pisanja, ki jih bo vodil priznani dramatik in pedagog Goran Stefanovski.
Zanimanje za ogled predstav je veliko, današnja večerna uprizoritev Boris, Milena, Radko in drama Svatba (ta bo uprizorjena v nedeljo na matičnem odru), obe sta nastale v produkciji Drame SNG Ljubljana, sta bili hitro razprodani, bržkone pa v teh dneh to čaka še kakšno predstavo, ki je v lanskem letu navdušila. Danes bodo v Stolpu Škrlovec predstavili drame, nagrajene na natečajih v Črni gori, na Hrvaškem, Slovaškem, v Sloveniji in Srbiji, v torek, 1. aprila, pa bodo na Dnevu nominirancev, predstavljena besedila, ki se potegujejo za Grumovo nagrado.
Na včerajšnjem odprtju TSD je Združenje dramskih umetnikov Slovenije ob svetovnem dnevu gledališča podelilo tudi priznanja za umetniške dosežke v preteklem letu in priznanji za življenjsko delo. Veliki bršljanov venec je prejela Barbara Pavlin za dolgoletno ustvarjalno delo in dosežke na področju gledališke maske, bršljanov venec pa je dobila Vasilija Fišer za oblikovanje scenografij in kostumografij v predstavah Granatno jabolko Tomaža Sveteta in Kraja Erica Chapella. Igralki Nina Ivanišin in Mateja Pucko sta prejeli priznanje ZDUS za umetniške dosežke v letu 2013. Dobitnik odličja Marija Vera za življenjsko delo je dolgoletni igralec Evgen Car.