Posadili drevo sodelovanja
Jerebiko sta šoli, nakelska v Sloveniji in nakelska na Poljskem, posadili v parku medonosnih rastlin v Biotehniškem centru Naklo.
Biotehniški center (BC) Naklo – Srednja šola je gostila dijake poljske šole iz kraja Samostrzel blizu Naklega na Poljskem. Tamkajšnja šola ima podoben program kot nakelska, le da imajo poleg izobraževanja za področja hortikulture in kmetijstva v šoli v Samostrzelu še izobraževanje za veterinarskega tehnika. Sodelovanje se je začelo leta nazaj, se spominja Andraž Kalamar, učitelj zgodovine in sociologije v BC Naklo: »Občina Naklo je že petnajst let pobratena z istoimensko občino na Poljskem. Pred petimi leti smo bili povabljeni tudi mi in smo obiskali šolo, se povezali in pred njihovo šolo posadili drevo sodelovanja. Pred dvema letoma smo v okviru projekta Leonardo da Vinci imeli štirinajstdnevno strokovno ekskurzijo in pouk na poljski šoli, letos pa so prišli oni, ravno tako iz projekta Leonardo da Vinci na izobraževanje in spoznavanje Slovenije.«
Slovenijo je obiskala skupina šestnajstih dijakov v spremstvu učiteljev, poljski učitelj angleščine Damian Poniewierski je povedal, da je med našo in njihovo šolo največja razlika v tem, da ima nakelska šola svojo farmo, na kateri izobražujejo dijake. »V Sloveniji smo spoznali tudi veliko manjših ekoloških kmetij, kako delujejo, kaj pridelujejo. To je bilo za nas novo znanje, ker imamo na Poljskem predvsem velike farme,« je še dejal Damian Poniewierski. Dijakinji Olga Juchacz in Dominika Sikora sta bili navdušeni nad številom ur praktičnega dela. »Veliko zanimivih ur sva preživeli pri vas, spoznali nekaj slovenskih besed, vašo dediščino …,« sta še dodali. Predvsem pa ju je veselilo, kot tudi dijaka Gašperja Stanonika iz četrtega letnika smeri hortikulturni tehnik v BC Naklo, druženje s sovrstniki, nova prijateljstva, nove vezi.
V četrtek so sklenili obisk in druženje z zasaditvijo drevesa sodelovanja. V parku medonosnih rastlin v BC Naklo so zasadili jerebiko. To je bilo tudi prvo drevo, ki so ga pri BC Naklo posadili v UNESCO projektu ENO (Environment Online) za leto 2014. To lepo sovpada tudi k praznovanju desetletnice sajenja dreves po vsem svetu v okviru tega projekta.