
Zaprta kar doma
Kranjsko sodišče je prisluhnilo prošnjama Edvarda Jurjevca in Martina Odlazka, obsojenima zaradi sporne prodaje Gorenjskega tiska, in odločilo, da bosta dosojeno kazen odslužila v hišnem zaporu.
Kranj – Martin Odlazek, lastnik Skupine Krater, in nekdanji direktor družbe Primož Trubar Edvard Jurjevec, ki sta bila lani na Okrožnem sodišču v Kranju zaradi sporne prodaje Gorenjskega tiska obsojena na šest oziroma sedem mesecev zapora, bosta zaporno kazen prestala v hišnem zaporu, če bo seveda odločitev kranjskega sodišča postala pravnomočna.
Obsodilna sodba za Edvarda Jurjevca in Martina Odlazka na nekajmesečni zaporni kazni je na podlagi sklepa Višjega sodišča v Ljubljani postala pravnomočna 14. januarja. Na Okrožnem sodišču v Kranju so nam potrdili informacijo, da sta oba zaprosila za alternativno izvrševanje kazni zapora, o čemer je sodišče pozitivno odločilo 28. februarja. Podpredsednica sodišča Marjeta Dvornik, ki je tudi vodila kazenski postopek zoper obtožena na prvostopenjskem sodišču, je pojasnila, da se je kranjsko sodišče tako za Jurjevca kot Odlazka odločilo, da se izrečeni sankciji izvršita v obliki hišnega zapora, vendar pa odločitev še ni pravnomočna, saj imata oba možnost pritožbe.
Sojenje na kranjskem okrožnem sodišču se je zoper Jurjevca in Odlazka končalo junija lani. Kot je tedaj ugotovila predsednica senata Marjeta Dvornik, je Jurjevec storil milejšo obliko kaznivega dejanja zlorabe položaja, saj je prestopil meje svojih pravic, s tem ko je 30. januarja 2008 podpisal pogodbe s podjetji Papir servis, Flooring, Terca, First in Komunala Lendava in na ta način brez obveznega sklepa skupščine odtujil 68,9 odstotka premoženja družbe Trubar. Odlazek, ki je kot lastnik skupine Krater obvladoval omenjena podjetja in je tudi organiziral podpis pogodb, pa mu je pri izvršitvi kaznivega dejanja naklepno pomagal, da bi si pridobil nepremoženjsko korist oziroma upravljavske pravice v Gorenjskem tisku. Obtožena sta se na sodbo pritožila, vendar jo je ljubljansko višje sodišče letos potrdilo.
Jurjevec je po razglasitvi sodbe junija lani povedal, da je ves čas sledil cilju, da družba Primož Trubar ne sme izčrpavati Gorenjskega tiska, zato je z obravnavano prodajo tudi skušal preprečiti sovražni prevzem podjetja s strani družbe Mohar&Satler Investicije. »Žal je moja logika drugačna kot pravna ... Zagovornik mi je dejal, da bo ta sodnica ne glede na okoliščine razsodila tako, kot bo mislila, da je prav. In moram verjeti, da je prav,« je tedaj komentiral sodbo, medtem ko Odlazka ni bilo na razglasitev sodbe. Na zaslišanju na sodišču pa je zatrdil, da kaznivega dejanja ni storil. »Odločitev Edvarda Jurjevca sem razumel kot legitimno in razumno dejanje pred sovražnim prevzemom Primoža Trubarja in Gorenjskega tiska s strani Mohar&Satler Investicije. Pri izvedbi prodaje delnic sta sodelovala odvetnik in notar, zato ni razlogov za sume o pravni nepravilnosti. Dogovor o reodkupu pa je omogočal Trubarju odkup Gorenjskega tiska po pogojih, kot so bile delnice prodane. Načrt se je v nadaljevanju žal izjalovil,« je tedaj razlagal.