Film o fantih s treh bregov
Franci Janc, Joža Meglič, Joža Švab in Stanko Meglič imajo pravo ljubezen do rodnega kraja in ljubiteljskega kulturnega ustvarjanja. O njih, velikih imenih Kulturno umetniškega društva Podljubelj, so posneli dokumentarni film.
Z več kot petdesetletno tradicijo ljubiteljskega delovanja se lahko pohvalijo še vedno aktivni člani Kulturno umetniškega društva (KUD) Podljubelj. To so Franci Janc – Bohinčov, Joža Meglič – Grabnov, Joža Švab – Blekov, zdaj Kvančov in Stanko Meglič – Čižonkov. Uspelo jim je ohraniti podljubeljsko tradicijo prepevanja, igranja in igranih nastopov. Njihovo pripovedovanje in dejavnost so zabeležili v dokumentarnem filmu z naslovom Vitalne legende KUD Podljubelj. »Naši krajani, fantje s treh bregov živijo s krajem, ga s svojimi številnimi aktivnostmi bogatijo, ustvarjajo ljubiteljsko kulturo in se predstavljajo širše. Njihov odnos do slovenske amaterske kulture je svojevrsten, naraven, odgovoren. To je svojevrsten boj in obenem skrb za slovenski jezik in za domačo govorico – gorenjsko narečje s podljubeljskimi posebnostmi, ki v današnjem času izginjajo v pozabo,« je v nedeljo ob premiernem predvajanju v dvorani v Podljubelju dejala Maja Ahačič, idejna vodja za snemanje filma.
»Decembra leta 2011 smo imeli nastop in je novinarka Gorenjskega glasa Majo Ahačič vprašala, kako se imenuje naša skupina. Spogledali smo se in rekli, da smo Fantje s treh bregov. Pa saj smo res doma iz treh bregov, smo Podljubeljčani, Šentančani in Rotarji,« so povedali po premieri. Zadnja leta veliko nastopajo skupaj pod tem imenom, posneli so več avtorskih pesmi, med njimi tudi pesem z naslovom Fantje s treh bregov, ki je posneta tudi na filmu. Prvi kadri v filmu pa so posnetki krajev, domačij, kjer vitalne podljubeljske legende živijo in ustvarjajo. Joža Švab je doma uredil mini studio, v njem vadijo in snujejo nove pesmi. V dokumentarcu obujajo spomine, živahno pripovedujejo o ustvarjalni poti najprej v studiu, potem pa se »preselijo« za toplo domačo krušno peč. Izvemo, da so se vsi štirje – nekateri bolj vztrajno, drugi manj – učili pri Rudiju Ahačiču, Martinčkovem Rudiju, znanemu kapelniku tržiške godbe.
Joža Meglič je na podljubeljskem odru »doma« že več kot petdeset let, brez njega skorajda ni minila nobena prireditev. Nastopal je kot pevec, recitator, govornik ali organizator. Franci Janc je predsedoval KUD Podljubelj dve desetletji, v tem obdobju je zaživela prireditev Za prijatelje. Stanko Meglič delo skupine izboljšuje s sodobno računalniško tehniko, kitaro pa je vzel v roke po štiridesetih letih. Kot zanimivost: vrata svoje žage za ogled že vrsto let odpira osnovnošolski mladini. Joža Švab veliko sodeluje s šolo v Podljubelju, že kot otrok je nastopal z dedkom Mrazom, kasneje poprijel za harmoniko, sodeloval na prireditvi Za prijatelje. Napisal in uglasbil je pesem z naslovom Rotarska.
Maja Ahačič se je ob premiernem predvajanju filma zahvalila predsedniku tamkajšnje krajevne skupnosti Draganu Njegovanu in županu Borutu Sajovicu, ki sta omogočila snemanje filma, predsednici KUD Podljubelj Ireni Romih, ki se zaveda pomena avtentičnega zapisa na filmski trak, in studiu Boutique z Jesenic za izostren čut pri nastajanju filma. Dokumentarec bogatijo črno bele in barvne fotografije ter arhivski video posnetki z različnih predstav, od Gosposke na kmetiji do Ščuke pa ni, praznovanja 50-letnice KUD-a Podljubelj in legendarne prireditve Za prijatelje z glasbenimi točkami in avtorskimi skeči, ki so jo v podljubeljski dvorani nazadnje uprizorili januarja letos. Fantje s treh bregov snujejo načrte, in če bodo nadaljevali v tem tempu z novimi in novimi avtorskimi skladbami, si bodo omislili kar turnejo; prav s to mislijo so se na premieri filma tudi poigrali …