Zimske tegobe in čaji, ki jih odganjajo (2)
Prejšnji teden nam je otrplim od mrazu vroč čaj dobro del kot še nikoli poprej. Mraz je popustil, spet bo toplo in nevarnost prehladnih in virusnih obolenj je še vedno velika. Naš zvesti zaveznik proti zimskih tegobam pa ostaja dobri stari čaj. Danes se bomo posvetili predvsem zelem, ki delujejo, ko nas daje kašelj, spremljevalec infekcij, kot sta prehlad in gripa.
Materina dušica
Eterično olje materine dušice (Thymus pulegoides) vsebuje nekatere učinkovine, ki delujejo antibiotično in razkužilno in s tem krepijo imunski sistem ter se bojujejo z infekcijami. Ko nas tarejo tegobe z dihali, kot sta prehlad in gripa, je materina dušica prava izbira. Blaži oz. sprošča tudi krče in na ta način lajša kašelj, tudi oslovski. Materina dušica blagodejno vpliva na bronhije in uničuje bakterije v dihalnih poteh. Čaj prijetno zeliščno aromatičnega vonja in okusa pripravimo kot poparek: dve žlički zdrobljenega zelišča prelijemo s skodelico vrele vode in po desetih minutah precedimo. Pri prehladnih težavah se obnese, če mu dodamo še žličko medu. Pijemo po tri do štiri skodelice čaja na dan. Materina dušica se odlično obnese v mešanicah z drugimi zelišči za blažitev kašlja, denimo s trpotcem, lipo, trobentico, slezenovcem, komarčkom in lučnikom.
Lučnik
Lučnik, naj si bo navadni (Verbascum phlomoides) ali velecvetni (Verbascum densiflorum), je sestavina številnih čajnih mešanic proti kašlju in prehladu, lahko pa si pripravimo tudi samostojen poparek iz njegovih bleščeče rumenih cvetov: dve žlički zdrobljenih lučnikovih cvetov poparimo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut, nato precedimo. Pri kašlju, laringitisu, vnetju zgornjih dihal in gripoznih infekcijah pijemo tri- do štirikrat na dan z medom sladkan čaj. Kako pa lučnik deluje? Saponini dražijo sluznice bronhijev, da izločajo več sluzi, ki jo lažje izkašljamo. Rastlinske sluzi mirijo kašelj, tako da prekrijejo razdraženo sluznico zgornjih dihal in na ta način blažijo vnetje. Pri gripoznih infekcijah čaj znižuje povišano telesno temperaturo. Poparki in izvlečki iz cvetov lučnika imajo močne protivirusne in nekoliko šibkejše protibakterijske učinke.
Islandski lišaj
Islandski lišaj (Cetraria islandica) in njegovi pripravki pokažejo največjo moč prav pri težavah z dihalnimi potmi, grlom, pri prehladu in gripi. Poleg sluzi, ki blažilno vpliva na sluznice v ustih in žrelu, in grenčin, ki krepijo telo kot tonik, delujejo tudi lišajske kisline z blagim protibakterijskim učinkom ter imunostimulativne sestavine, ki zvečajo telesno odpornost. Čaj grenkega okusa in vonja po morskih algah pripravimo v obliki preliva: dve žlički dobro posušenega lišaja stresemo v hladno vodo, segrejemo do vrenja in pustimo, da stoji deset minut. Pijemo po dve do tri skodelice nesladkanega čaja na dan. Blažilen in pomirjujoč islandski čaj je odlično sredstvo za zdravljenje prehladov, kašlja, hripavosti ter zamašenih dihalnih poti.
Bršljanasta grenkuljica
V ljudskem zdravilstvu so čaj bršljanaste grenkuljice (Glechoma hederacea) nekdaj uporabljali predvsem kot sredstvo proti trdovratnemu kašlju ter za grgranje pri vnetjih v žrelu in ustni votlini. Obnesel se bo tudi pri bronhitisu, nahodu, gripi, vnetju sluznice nosu, srednjega ušesa in sinusov. Čaj, ki je prijetno trpek in zeliščnega okusa, pripravimo v obliki poparka: dve žlički zdrobljenih cvetočih poganjkov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pet do deset minut in precedimo. Pijemo do tri skodelice čaja na dan.