Ogoljufal številne vlagatelje
Kranjski kriminalisti so zaradi domnevne goljufije kazensko ovadili Matjaža Skubeta, 47-letnega direktorja podjetja Asista, ki deluje na Bledu.
Jesenice – Kranjski kriminalisti so kazensko ovadili 47-letnega moškega iz okolice Jesenic, ki naj bi med letoma 2006 in 2008 z lažnivim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin o varnih in donosnih naložbah v finančne posle tipa Ponzijeva shema ogoljufal prek štirideset vlagateljev in jim povzročil za več kot 1,2 milijona evrov škode.
Oškodovanci so na škodo svojega premoženja v shemo vložili preko 1,3 milijona evrov, ki jih osumljenec ni vložil v dogovorjeno finančno naložbo niti po dogovorjenem času ni vrnil njihovih vložkov.
Po dogovorjenem roku oškodovanim vlagateljem ni vrnil niti glavnice niti izplačal dogovorjenih 12,74-odstotnih letnih donosov. Nasprotno je del denarja vrnil istim – oškodovanim – vlagateljem, del denarja pa drugim vlagateljem, več kot milijon evrov pa porabil za lastne potrebe.
S približno pol milijona evrov nezakonito pridobljenega denarja je osumljenec razpolagal in ga uporabljal tudi tako, da ga je polagal na račun dveh gospodarskih družb, nato pa si je ta denar izplačeval kot plačo in prenos sredstev, s katerimi je plačeval osebne dolgove in financiral osebno porabo. S temi dejanji je poskušal zakriti nezakonit izvor denarja in navidezno prikazati, da denar izvira iz zakonitih poslov.
Tako zgodbo o goljufivem podjetniku, neuradno gre za Matjaža Skubeta iz okolice Jesenic, pripovedujejo kriminalisti, ki so pred dvema letoma opravili devet hišnih preiskav v okolici Žirovnice, Bleda in Jesenice ter tudi Ljubljane, Celja, Kopra in Novo Gorice. Do sedaj je do ovadbe prišel le Skube, nekdanji direktor danes že propadlega podjetja Asista. To podjetje je v preteklosti na veliko sponzoriralo Hokejski klub Acroni Jesenice, Skube je bil v vrhu jeseniškega in slovenskega hokeja.
Za Slovenske novice je Skube povedal, da ni šlo za Ponzijevo shemo, ampak za namenske naložbe v sklad v Angliji, ki je delno propadel. Ostalo naj bi 1,8 milijona evrov terjatev do sklada. Kazniva dejanja zavrača, denar išče po drugih kanalih in ga vrača vlagateljem.
Ponzijeva shema je sicer sistem, po katerem se denar novih vlagateljev v denarni verigi uporablja za poplačilo starih vlagateljev, sistem pa propade, ko ni več novih denarnih prilivov in organizator ne zmore več nadzirati sheme, si prilasti denar vlagateljev ali ko se ugotovi, da premoženje, na katerem shema temelji, ne obstaja. Za goljufijo, s katero je povzročena velika premoženjska škoda, se storilec kaznuje z zaporom od enega do osmih let, za pranje denarja pa z zaporom do osmih let in denarno kaznijo.