Inšpektorat z Blejci in Bohinjci
Občinski svetniki v Železnikih so v prvo obravnavo dobili predlog odloka o ustanovitvi Medobčinskega inšpektorata in redarstva Občin Bled, Bohinj in Železniki.
Železniki – Kot je uvodoma povedala direktorica občinske uprave Jolanda Pintar, je Občina Železniki od leta 2008 do 2011 že imela skupni medobčinski inšpektorat s Cerknim, ko pa se je ta zgodba iztekla, so iskali novo možnost. Želeli so se priključiti h kakemu že ustanovljenemu inšpektoratu, kjer Občina Železniki ne bi bila sedežna občina. Po neuspešnem poskusu z Mestno občino Kranj so se uspeli dogovoriti z Občino Bled in že začeli postopke.
Blejci in Bohinjci s takšno rešitvijo soglašajo, enako odbor za komunalo na Občini Železniki, odlok je sedaj prvič dobil v roke občinski svet. Obseg zadev in temu ustrezno tudi stroškov za Občino Železniki predstavlja deset odstotkov. Delo skupnega inšpektorata, ki sedaj deluje štiri leta, je predstavil Primož Lah z Medobčinskega inšpektorata Bled. V razpravi je svetnike zanimalo predvsem, s kom vse so se dogovarjali za skupni inšpektorat, saj bi bila najbolj logična povezava z občinami na območju škofjeloške upravne enote. Dobili so odgovor, da v Škofji Loki dogovor o tem ni uspel, skupni inšpektorat treh občin sedaj ne deluje več. V Kranju, kjer so se tudi zanimali, pa bi širitev te službe terjala tudi kadrovske okrepitve. Zanimale so jih tudi naloge tega organa, ki bi delal red denimo pri odpadkih, gradnjah v varovalnem pasu, parkiranju, pa koliko primerov čaka inšpektorat, kolikšni bodo stroški in podobno. Na dolgi rok bo v občini vzpostavljen red, o vključitvi v skupni inšpektorat pravijo predlagatelji. Na predlog, da naj bi kdo od zaposlenih na Občini opravil izpit za inšpektorja in opravljal to delo, pa pravijo, da se je izkazalo, da takega človeka ni in da je smiselno izkoristiti znanje in sposobnosti nekoga, ki to delo že opravlja. Dodajajo, da se lažje s takšnim delom ukvarja nekdo, ki ni domačin.