Miha Klinar (ob gozdarskem traktorju): »Priznanja sem vesel, čeprav vem, da bom zdaj še bolj izpostavljen pogledom, kako gospodarim z gozdovi.«

Skrb za podmladek se dolgoročno poplača

Klinarjevi iz Podhoma gospodarijo z lastnim gozdom, upravljajo dve večji gozdni posesti in opravljajo gozdarske storitve tudi drugim. »Kdor skrbi za podmladek, lahko dolgoročno pričakuje koristi od gozda,« pravi Miha, prejemnik priznanja za najbolj skrbnega lastnika gozda v letu 2013.

In kaj pomeni biti skrben lastnik gozda? »Najpomembnejša je skrb za podmladek. Če lastnik skrbi za mlade sestoje, potem bo vzgojil dober les in lahko računa, da bo sam oz. njegov naslednik imel čez desetletja od gozda koristi. Pomembno je tudi, da po sečnji vzpostavi gozdni red, očisti vlake in poskrbi za odvodnjavanje, redno pregleduje gozdove, preprečuje, da bi se razširil lubadar ...,« pravi Miha in doda, da vsako leto posadijo v domačem gozdu od 150 do 200 sadik gozdnega drevja, še več jih v drugih gozdovih. Samo lani jeseni so jih s pomočjo članov Tekaško smučarskega kluba Bled posadili pet tisoč.

Podhom – V Zavodu za gozdove Slovenije vsako leto podeljujejo priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozda, v vsaki območni enoti izberejo enega. Z blejskega gozdno gospodarskega območja ga je za lani prejel Miha Klinar, ki skupaj z ženo Marjo gospodari na Biščevi ekološki kmetiji v Podhomu. »Ko sva kmetijo pred dvanajstimi leti prevzela od ženinih staršev, je bila to značilna govedorejska kmetija, na kateri so redili živino in jim je gozd pomenil predvsem »banko« za hude čase. Ker smo ugotovili, da je od živine premalo dohodka za normalno preživ­ljanje, smo se bolj usmerili v gozdarstvo,« pove Miha, ki je po zaposlitvi v jeseniški železarni in v blejskem hotelu Astoria pustil službo in se posvetil delu na kmetiji. Kmetija obsega sedem hektarjev kmetijskih zemljišč in dvaindvajset hektarjev gozda, od teh sta jih pet kupila že sedanja gospodarja. »Ponudba gozdov je precejšnja, prodajajo jih pred­vsem lastniki, ki niso kmetje, majhni lastniki, ljudje, ki so gozd dobili v dednem postopku,« pove Miha in doda, da imajo večino gozda v Triglavskem narodnem parku – na Mežakli, v Radov­ni in na Pokljuki. »To nas ne omejuje pri gospodarjenju, le pri gradnji vlak je včasih treba malo počakati na soglasje.« Gozdove imajo dobro odprte, tudi po za­slugi vlak, ki so jih zgradili, za normalno gospodarjenje pa načrtujejo še 250 me­trov novih vlak.

Jelenjad jim povzroča škodo v mladih sestojih

Lubadarja jim uspeva držati »na kratko«, veter, ki je močno pihal novembra, jim je podrl vsega pet kubičnih metrov drevja, več problemov jim povzroča divjad, še zlasti jelenjad. »Lani, ko je bila huda zima, je bilo obupno, jeleni so prišli v nižje ležeče gozdove in objedali vršičke mladih dreves, lupili lubje ... Ko so uničili tudi petnajst let star sestoj, sem se odločil, da bomo odslej vse na novo posajene površine tudi ogradili. Zavod za gozdove nam sicer priskrbi zaščitno mrežo in sofinancira tudi izvedbo del, vendar pa se s postavljanjem ograje zamudimo več kot s sajenjem sadik,« pove Miha in poudari, da je jelenjadi očitno preveč. Gozd in pašnik na Mežakli sta tudi močno obljudena, še zlasti takrat, ko rastejo gobe. Nabiralci puščajo za sabo odpadke, pretrgajo žično ograjo na pašniku ...

Ne prevoznica, dovolj bi bila odločba

Klinarjevi bi v domačem gozdu vsako leto lahko posekali petdeset kubičnih me­trov drevja, a sekajo manj. Nekaj ga porabijo doma za obnavljanje gospodarskih objektov, ostalega prodajo kot hlodovino. »Vse lastnike gozdov moti, da gre najboljši les v tujino, a za to nismo krivi mi, ampak država, ki je dopustila propad žag in lesne industrije,« pove Miha in ob tem spomni, da je bila nekdaj žaga tudi na Bledu. »Na prevoznice za prevoz lesa smo se že navadili, a mislim, da sploh ne bi bile potrebne in da bi prevozniki zakonitost poseka lesa lahko dokazovali že s kopijo odločbe zavoda za gozdove o poseku. Država bi bolj kot za to morala skrbeti, da bi les ostal in se predelal doma.«

Za delo v gozdu so dobro opremljeni in usposobljeni

Na Klinarjevi kmetiji v okviru dopolnilne dejavnosti opravljajo gozdarske storitve tudi drugim, upravljajo dve večji zasebni gozdni posesti ter še več manjših in po pogodbi z občino plužijo ceste v delu blejske občine. Gozdove jim dajejo v upravljanje predvsem lastniki, ki znajo delati v gozdu, a so ostareli, mladi pa takega znanja nimajo, pa tudi lastniki, ki za to niso ne primerno opremljeni ne usposobljeni. Pri Klinarju imajo za delo v gozdu oboje – znanje in opremo. Miha se je veliko gozdarskih znanj in spret­nosti naučil že od očeta, za delo v gozdu se je usposabljal na gozdarski šoli v Postojni in na tečajih, ki jih organizira zavod za gozdove. Sin Mark, bodoči prevzemnik kmetije, je tudi končal šolo v Postojni, zdaj pa študira v Biotehniškem centru v Naklem. Za delo v gozdu so tudi dobro oprem­ljeni, imajo gozdarske traktorje, gozdarsko prikolico, vitel, pred leti, ko se je na blejskem gozdno gospodarskem območju močno razširil lubadar, so med prvimi na Gorenjskem nabavili tudi harvester – stroj za posek lesa. »Na začetku je bilo čutiti odpor do strojne sečnje, zdaj se kaže, da je primerna tudi za gorenjske gozdove, zlasti za območja, kjer je treba po­spraviti večje količine drev­ja in ni prevelike strmine. Les je pri takšnem načinu sečnje manj po­škodovan in lepše ukrojen,« pove Miha in doda, da delajo tudi tako, da celo ali deloma že razžagano drevo privlečejo do harvesterja, ki ga potem obdela.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / četrtek, 15. januar 2015 / 10:59

Od bankomata do karavle

Bodo Jezerjani spet dobili bankomat? O tem, kako se pogaja z bankami, je na zadnji seji občinskega sveta župan Jurij Rebolj seznanil svetnike.

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 15. januar 2019 / 22:52

Prispela tudi sredstva fundacije

Kranjska občina je od Fundacije za šport prejela slabih 15 tisoč evrov za prenovo kegljišča.

Žirovnica / torek, 15. januar 2019 / 22:51

Obvoznica Vrba ostaja v proračunu

Občina Žirovnica je dobila proračun za leto 2019. Poskus opozicije, da bi z amandmajem k proračunu ustavili gradnjo obvoznice mimo Vrbe, ni uspel.

Kultura / torek, 15. januar 2019 / 22:49

Lani največ uprizarjali Cankarja

V Prešernovem gledališču se že pripravljajo na 49. Teden slovenske drame, ki se bo v Kranju tradicionalno začel na svetovni dan gledališča, to je 27. marca, in bo predvidoma trajal do 8. aprila. Selek...

Šport / torek, 15. januar 2019 / 22:47

Klinarjevi slovenska rezultata dneva

Kranj – Pretekli konec tedna je Plavalni klub Zvezda v Kranju gostil tradicionalni mednarodni miting Star. Tako v soboto kot nedeljo je za najboljši slovenski izid dneva poskrbela Radov­ljičanka An...

Rekreacija / torek, 15. januar 2019 / 22:46

Zmagovalec v akciji, zmagovalec v življenju

Jeseničan Janko Meglič se je s težko boleznijo spopadel tudi tako, da je začel vsak dan hoditi na Španov vrh. Lani je tako vrh dosegel kar 333-krat, s čimer je postal tudi zmagovalec akcije Osvajalec...