Tudi študentsko delo šteje
Občasno in začasno delo dijakov in študentov naj bi postalo učinkovit način prehoda iz sistema izobraževanja na trg dela, saj po pričakovanjih študentov lahko predstavlja najučinkovitejšo aktivno politiko zaposlovanja.
»Občasno in začasno delo dijakov in študentov bi na strani delodajalca obremenili v višini 20,88 odstotka ter 15,5 odstotka na strani dijakov in študentov, v zameno pa jim bo priznana polna pravica iz pokojninske in invalidske blagajne,« so pojasnili v ŠOS in dodali, da bi tako po teh izračunih za sto evrov bruto zaslužka delodajalec plačal 120,88 evra, študent pa bi prejel 84,5 evra, pri čemer bi imel priznane vse pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Kranj – V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so namreč predlagali ureditev občasnega in začasnega dela dijakov in študentov po načelu vsako delo šteje. To pomeni, pojasnjujejo, da je priznano kot delovna izkušnja pri nadaljnjih delodajalcih, iz občasnega in začasnega dela dijakov in študentov pa se vplačujejo tudi prispevki v pokojninsko in invalidsko blagajno. Obenem želijo z določitvijo minimalne urne postavke po vzoru minimalne plače dijakom in študentom za opravljeno delo zagotoviti dostojno plačilo. ŠOS si prizadeva, da bi januarja stekla javna razprava o spremembah pri študentskem delu, predvidoma marca pa bi predlog potrdili v državnem zboru.
Študentsko delo bi bilo tako po novem obremenjeno podobno kot redne oblike dela. »Občasno in začasno delo dijakov in študentov bi na strani delodajalca obremenili v višini 20,88 odstotka ter 15,5 odstotka na strani dijakov in študentov, v zameno pa jim bo priznana polna pravica iz pokojninske in invalidske blagajne,« so pojasnili v ŠOS in dodali, da bi tako po teh izračunih za 100 evrov bruto zaslužka delodajalec plačal 120,88 evra, študent pa bi prejel 84,5 evra, pri čemer bi imeli priznane vse pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Glede na obseg opravljenega dela, so razložili pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, bodo imeli priznano ustrezno pokojninsko dobo, zaslužki iz tega naslova pa se jim bodo všteli v pokojninsko osnovo. V primeru poklicnih bolezni, poškodb pri delu in poškodb zunaj dela bodo upravičeni do plačila zdravstvenih storitev, poklicne rehabilitacije, invalidske pokojnine …
Dostojno plačilo študentskega dela pa naj bi v prihodnje zagotovili z minimalno urno postavko, ki bo po predlogu ŠOS znašala 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto. Predlagajo še uvedbo centralne evidence občasnega in začasnega dela dijakov in študentov, ki bi beležila pridobljene delovne izkušnje med opravljanjem študija. V ŠOS si namreč prizadevajo, da bi tako pridobljene izkušnje in kompetence pridobile tudi formalno veljavo in bi bile kot javno veljavna listina priloga k diplomi. Strožji naj bi bil tudi nadzor nad občasnim in začasnim delom dijakov in študentov, saj so za zlorabe predvideli denarne kazni in celo prepoved koriščenja študentskega dela v primeru hujših ali ponavljajočih kršitev.