20+G+M+B+14
V ponedeljek bo spet praznik, naokrog pridejo Sveti trije kralji. V spomin na dan, ko naj bi prišli prvič. Ali kakor je zapisano: »Ko je bil Jezus rojen v Betlehemu v Judeji v dneh kralja Heroda, so prišli modri z Vzhoda v Jeruzalem in govorili: 'Kje je ta, ki se je rodil kot judovski kralj? Videli smo namreč, da je vzšla njegova zvezda, in smo se mu prišli poklonit.'« (Mt 2, 1-2) Prišli so se poklonit in s tem dejanjem hkrati razglasili, kdo se je rodil. Zato se ta praznik v Cerkvi imenuje Gospodovo razglašenje, po starogrški besedi epifanija, ki pomeni prav to – razglasitev … Zdaj pa ta izvirni dogodek nekoliko razširimo, za kakih dva tisoč let v času, prostorsko pa ga omejimo na dežele, v katerih prebivamo Slovenci. In se vprašajmo, katero je bilo leto, ko se nam je zgodilo nekaj podobnega, ko se nam je rodilo bitje, vredno, da se mu poklonijo modri, pa še kralji povrh? Po mojem bi se lahko zedinili edino za leto s trikraljevsko formulo 19+G+M+B+91. Tik pred božičem 1990 smo z veliko večino izglasovali, naj se rodi samostojna slovenska država, njeno razglašenje pa se je zgodilo 25. in 26. junija 1991.
Takrat smo bili novorojenke res veseli. Poklon. Nekaj drugega pa je to, v kar se je to 22-letno bitje razvilo. Pa ne mislim samo na državo, ampak tudi na vse tisto, kar se v njej dogaja. Država je izčrpana od korupcije. Gospodarstvo, ki je bilo ob njenem rojstvu razmeroma razvito, je v glavnem razpadlo, novega je komaj kaj. Zato so veliki tudi socialni problemi, skrbi nas brezposelnost mladih, na daljši rok tudi vprašanje, kdo bo služil denar za pokojnine in kaj bo z javnim zdravstvom in šolstvom. Najbolj smo državljani razočarani nad politiki; ves čas smo jih volili, da bi v našem imenu vodili državo, pripeljali pa so jo na rob prepada – in to velja za vse, leve in desne, rdeče in črne, liberalne in konservativne. Velik del ljudstva jim je na vseslovenski ljudski vstaji izrekel nezaupnico, a se delajo, kot da to nič ni in še naprej »vladajo«. V besedah soglašajo, da bi morali državo narediti manj koruptivno in bolj transparentno, v žepih pa držijo figo. Če bi se izrazili marksistično, bi lahko rekli, da se stanje v ekonomski in socialni bazi države odraža tudi v njeni politični, pravni in duhovni nadstavbi. Tudi duhovno smo v krizi, morda še bolj kot finančno.
A kar je, je, obupavati se ne sme, treba je iskati rešitve. Če bi bilo mogoče, bi predlagal, da pojdimo v nedeljo, ko bo tretji sveti večer, kolektivno »okoli vogla« in prosimo za božji blagoslov slovenski hiši in gospodarskim poslopjem. Seveda ni mogoče, da bi šli vsi okoli zunanjih meja države – tako kot gredo v pobožnih hišah okoli vogalov – na ta način bi preveč vznemirili naše sosede v skupni evropski hiši. Problem bi nastal tudi, ko bi se vprašali, kdo bi to procesijo vodil. Škofe so nam odstavili, imamo le v. d. škofe. Sicer pa trikraljevskega hišnega blagoslova ne opravljajo duhovniki, to stori družina sama pod vodstvom hišnega gospodarja. A tudi tu bi lahko bil problem, saj skoraj nobeden od gospodarjev te države ni pobožne sorte. Predsednik republike, predsednik državnega zbora, predsednica vlade – sami »posvetnjakarji«. Pač: to vlogo bi lahko prevzel mag. Miroslav Mozetič, predsednik Ustavnega sodišča RS; ta je kristjan, v svoji rani mladosti je bil celo na tem, da postane duhovnik … Fantaziram. Res pa je to, da v tej skupnosti rabimo najprej več pravne države. In prav v tem oziru se nam je že malo posvetilo. Da bi se v letu 2014 tudi razjasnilo!
Yehonatan Berick