Koliko je vreden evro?
Včasih se ob gledanju televizije sprašujem, koliko je vreden evro. Za tiste, ki imajo majhne plače in pokojnine, že sto evrov nekaj pomeni. Pri gledanju poročil na TV pa vidiš, da premetavajo zavitke evrov kot navaden papir. Organi pregona vedno znova odkrivajo nove in nove goljufe, ki obračajo milijonske zneske. Slovenske novice so 27. avgusta objavile, da je zloglasni Tomaž Lovše kupil jahto za 8,6 milijona evrov, iz zapora pa jo prodaja za štiri milijone. V sefu nekega državljana so pred kratkim odkrili tri milijone evrov gotovine. Plače nekaterih funkcionarjev in direktorjev so bajne. V te visoke plače in odpravnine bi morala poseči vlada.
Davčni primež pa vse bolj privija tiste, ki že sedaj težko shajajo. Tudi davek na nepremičnine kaže malemu človeku zobe in bo občutno prizadel marsikoga.
Spomnil sem se na znano partizansko pesem Obresti in davki nam pijejo kri. Kdo bi si mislil, da bo besedilo te pesmi aktualno po sedemdesetih letih. Po osamosvojitvi naša lepa domovina ni bila revna, po dobrih dvajsetih letih so jo vse vlade do današnje spravile na kolena, pridno pa so pri tem pomagali prebrisani tajkuni, ki so izkoristili šibkost vlade.
Mislim, da samo z davki ne bomo rešili trenutnega finančnega zloma, ampak bi bilo treba poseči v visoke kroge naše družbe in jih vprašati o človeški morali, kako si zamišljajo življenje s 450 evri na mesec v primerjavi z tisoči evrov, ki jih prejemajo nekateri.
Stara modrost pravi, da po dežju posije sonce. Upajmo.
Ciril Zupan, Mošnje 24