Vreme na Gorenjskem bo
Naslov Kakšno je bilo vreme na Gorenjskem? ni prav običajen za muzejske razstave, pa vendarle: v Mestni hiši lahko izveste marsikaj zanimivega o tem, kako je bilo in je z vremenom na Gorenjskem.
Čeprav je uvodoma mladi harmonikarski virtuoz Rok Perhavc igral skladbo z naslovom V švicarskih Alpah, je treba dodati, da je nastala v Avsenikovi delavnici narodno zabavne glasbe in je konec koncev vreme v Švici in pri nas bržkone kar precej podobno.
Da ima Gorenjska zgodaj zjutraj hladen in skoraj mrzel zrak, ker leži visoko in so takoj nad njo snežniki, je zapisal Janez Vajkard Valvasor v Slavi Vojvodine Kranjske v drugi polovici 17. stoletja, in da je na Gorenjskem čez dan prijetno toplo. Dež in toča sta kar pogosta in vetrovi z gora dodobra shladijo ozračje. Kako v muzeju razstaviti vreme? »Razstava je zorela dlje časa. Ob številnih drugih razstavah, ki sem jih pripravljala v zadnjih letih, sem pogosto naletela na podatke, stvari in dogodke v preteklosti, povezane z vremenom, naj gre za oblačilno kulturo, dobre in slabe letine na poljih, zdraviliški turizem …,« je povedala avtorica razstave Marjana Žibert.
Razstava je sestavljena iz več delov, zgodb. Najprej se sicer srečamo s predstavitvijo zdraviliškega turizma na Bledu, kjer je ugodne vremenske razmere znal tudi poslovno izkoristiti Arnold Rikli. V stebriščni dvorani pa se srečamo z nekaj zanimivimi zgodbami od zapisov, ki prikazujejo, kako so naši predniki spremljali vremenske pojave, se z njimi spopadali, soočali in upali, da bo po dežju posijalo sonce. Z različnimi eksponati avtorica predstavlja, kako so vremenski pojavi vplivali na življenje ljudi na Gorenjskem in kakšno je bilo njihovo razpoloženje ob tem, kako so verniki pisali prošnje za lepo vreme, kakšna obutev in obleka je bila ob različnem vremenu v uporabi … Posebej zanimivi so zapisi iz kronike Kranjčana Janeza Ovina, ki je živel v Prešernovem času, v prvi polovici 19. stoletja. Fotografije, ki jih predvajajo na ekranu in sta jih med drugim prispevala tudi fotoreporterja Gorenjskega glasa Tina Dokl in Gorazd Kavčič, nam prikažejo vso grozo poplav na Gorenjskem v zadnjem desetletju.
Poseben del razstave pa je namenjen tudi zgodovini meteoroloških opazovanj na Gorenjskem od druge polovice 19. stoletja naprej. Predstavljeni so različni predmeti, ki se uporabljajo za merjenje temperatur, vlage, količine padavin, snega in podobno. Za ta del razstave so gradivo prispevali tudi v Agenciji RS za okolje, na Gozdarskem inštitutu Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Kranj in drugi … Na odprtju nas je skozi zgodovino meteorološke znanosti popeljal dr. Klemen Bergant, direktor Urada za meteorologijo: »Spremljanje in predvidevanje vremena nekoč in danes se v osnovi ne razlikuje veliko, tehnološki razvoj pa nam je to v prvi vrsti močno olajšal. Predvsem pa so informacije o vremenu danes zelo široko dostopne,« je povedal Bergant, a dodal, da je kljub temu treba čim bolj budno spremljati dogajanja v naravi in na podlagi tega ter znanja in izkušenj vedeti, kako bomo v prihodnjih dneh shajali z vremenom. O razstavi priča tudi lična knjižica, občutek različnih vremenskih razmer v živo vam bo vsekakor pričarala multivizija, ki jo je pripravil Domen Dimovski.